Необични факти за Земјата на Долгиот Бел Облак

Во југозападниот дел на Тихиот Oкеан се наоѓа Нов Зеланд, чие официјално име на маорски јазик значи Земја на Долгиот Бел Облак.
Се простира на 268,021 квадратни километри, и преставува најизолираната земја со огромен диверзитет на флора и фауна.
Ова се деветте најинтересни факти за Нов Зеланд:

  • Во минатото бил административен дел на Австралија
  • Киви на Нов Зеланд не претставува овошје туку птица која живее исклучиво таму и позната е по тоа што не лета
  • Нов Зеланд е откриен од Европјаните во 1642 година, од холандскиот морепловец Абел Тасман
  • Кралицата Елизабета II официјално е кралица и на Нов Зеланд
  • Нов Зеланд е една од трите држави што имаат две химни. Едната е God Save the Queen, а другата God Defend New Zealand
  • Една од најголемите птици на планетата била Моа, која тежела 300 килограми и била истребена од Маорите до 1445 година
  • Кога Европјаните го откриле Нов Зеланд, територијата била населена со Маори
  • Медиумите на Нов Зеланд се сметаат за најслободни на светот
  • Првиот човек што го освоил Монт Еверест бил Новозеланѓанецот Едмонд Хилари и неговото лице се наоѓа на банкнотата од 5 долари
Претходна Ники Лауда, легендата на Формула 1, почина
Следна Паровите кои се 20 години во брак се посреќни од младите парови

Награден напис

Пролет со Digipath: одржани бесплатни онлајн работилници за деца

Оваа пролет едукативниот центар „Едуфронт“ организираше серијал од 4 бесплатни, воведни работилници за дигитални вештини …

Научниците со тврдење дека децата кои повеќе личат на својот татко отколку на нивната мајка се многу поздрави

Најважно за секој родител е неговото дете да биде живо и здраво при раѓањето, а …

Don`t copy text!