Ненаспаноста е озбилен проблем кој може да се реши

Лишувањето од сон или ненаспаност не е проблем што треба да се игнорира. Исклучително е важно да имате пристоен циклус на спиење и да ја следите правилната рутина за да обезбедите шест до осум часа спиење.
Неспиењето може да резултира со различни проблеми, од хроничен замор до хронични респираторни заболувања како што е апнеа. Покрај тоа, ненаспаноста го зголемува ризикот од кардиоваскуларни заболувања. Ако сте ненаспани и сакате да го промените, следете ги овие совети.

Соодветна температура

Температурата во просторијата во која спиете треба да биде пониска, не топла или студена. Многу луѓе сакаат да спијат на температури помеѓу 18 и 20 степени, а оваа температура се смета за идеална за спиење. Ова може да се постигне со климатизација, и важно е да ја одржувате просторијата темна.

Цигари

Една од најдобрите работи што можете да направите за борба против несоницата е да се откажете од пушењето. Пушењето е поврзано со многу здравствени опасности и исто така може негативно да влијае на спиењето. Иако ова е тежок предизвик за многумина, сепак треба да се обидат, а резултатите ќе се видат брзо.

Вежбање

Вежбањето треба да биде дел од секојдневниот живот. Кога ќе се вратите од работа, направете лесни вежби за да ги опуштите умот и телото. Ова исто така ќе го подобри квалитетот на спиењето. Сепак, не вежбајте веднаш пред спиење, туку четири или пет часа пред тоа.

Кафе

Многу луѓе не можат да го поминат денот без да се напијат кафе, но ако имате проблем да спиете, избегнувајте го. Ако не можете да го избегнете кафето, барем пијте го претпладне.

Спална соба

Ако сте еден од оние кои поминуваат многу време во спалната соба јадејќи и работејќи во кревет, престанете да го правите тоа. Креветот треба да се користи за спиење и тогаш мозокот автоматски ќе го поврзе креветот со спиење и ќе ви биде полесно да заспиете.

Претходна Руски војни падобранци за првпат со скок од 10.000 метри
Следна Новата тврдина од компанијата Класен

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!