Неколку секс табуа што според експертите не треба да бидат

Кога ќе престанете да размислувате за работи во кревет како да се забранети, би можеле да го доживеете најдобриот оргазам во вашиот живот, а сексот ќе ви стане многу поинтимен и позабавен, велат експертите.

“Постојат многу парови кои целосно избегнуваат сексуални односи за време на менструацијата затоа што едниот или двајцата партнери го сметаат за табу или чудно. Сепак, тоа не треба да биде случај. Со малку подготовки и дополнително чистење, сексот за време на менструацијата може да биде исто толку забавен како и во кои други периоди од месецот “, вели Емили Брукс, тренер за секс и врска.

cheerful woman touching muscular man in bedroom

Иако не мора да е табу, сексот без допирање на гениталиите е нешто што повеќето возрасни не го прават.

„И покрај тоа што на некои луѓе им се чини дека е нешто резервирано за младите луѓе кои започнуваат со секс, фокусирањето на телото на нивниот партнер, истражувањето и набудувањето како тие реагираат на различни видови допир на неочекувани места може да биде и еротско и интимно, вели експертот за секс Крис Шејн.

Сексот може да значи што сакате да значи. И, спротивно на она што можеби ве научиле, тоа исто така не мора да вклучува пенетрација, пишува Космополитен.

„Треба да разбереме дека пенисот не е единствениот орган кој обезбедува задоволство, а жените можат да доживеат оргазам без потреба од никаква пенетрација“, вели Шејн.

Сексологот О’Рајли верува дека не треба да се двоумите да пробате секс преку видео повик.

„Без разлика дали сакате да испраќате секси пораки, да споделувате секси фотографии или да имате секс преку видео повик, технологијата и страста одат заедно денес и сите треба да се обидат“, верува О’Рајли.

Сексуалните играчки, иако се забавни сами по себе, можат да го подобрат сексот со партнер, вели Сира Дејсах, сексуална едукаторка и сопственичка на веб-страницата „Рано до кревет“.

“Сексуалните играчки можат да помогнат на еден пар да доживее оргазам во исто или скоро исто време и да додаде нова димензија и сензации во сексот. Играчките им помагаат на многу парови да се забавуваат во кревет и исто така да постигнат повисоко ниво на интимност”, додаде таа.

Мала грубост, но со согласност е исто така пожелна, велат сексуалните терапевти.

“Шлапкањето по задникот, каснувањата и слично на некои може да им донесе многу задоволство. Како и за сè друго, додека сите вклучени знаат што да очекуваат и се согласуваат со тоа, нема причина повремено грубоста да биде табу”, вели Кајла Лордс, експерт за секс во JackandJillAdult .com

Претходна Франк де Бур на чекор до клупата на Холандија
Следна Pagani Huayra Roadster BC е новиот носител на рекорди на Спа Франкоршамп

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!