Неколку причини зошто работата од кревет не е добра за вашето тело и мозок

Пандемијата на корона вирусот ги принуди повеќето работници да го заменат канцеларискиот простор со работа од дома. Иако овој начин на работа има многу предности, постојат одредени недостатоци кои можат значително да влијаат на здравјето на луѓето.

На почетокот на пандемијата на корона вирусот, многу работници имаа проблеми да се навикнат да работат од дома. Со текот на времето, како што минуваа месеците на пандемијата, луѓето полека се навикнуваа на домашните услови.

Работата од дома има многу придобивки, а веројатно една од најголемите е што повеќето деловни задачи можете да ги правите од лежечка позиција, во кревет, без да се замарате премногу со тоа како ќе изгледате.

За многумина, мотото „работа од дома“ стана „работа од кревет“. Забрзаното туширање и подготвување за работа се заменети со лесно перење, вклучување на вашиот компјутер или лаптоп и враќање под јорганот.

Сепак, покрај удобноста што ја обезбедува работата од кревет, со текот на времето може да се развијат и голем број здравствени и психолошки проблеми како резултат на овој начин на работа.

Работа од кревет и влијание врз телото

Иако има бројни предности, експертите истакнуваат дека ваквиот начин на работа е исклучително лош за организмот, особено за ‘рбетот. Сузан Холбек, директор на здравствениот системи на клиниката Мајо во САД, истакнува дека работењето од кревет е многу лошо за скоро сите делови на телото.

“Вратот, грбот и колковите најмногу страдаат од овој начин на работа. Поради меката површина на која се наоѓате и работите, овие делови од телото се напнати и овој начин на работа навистина не им одговара. Младите ќе особено да станат жртви на овие навики. да страдаат на долг рок, и кога ќе ги разберат последиците, ќе биде доцна “, истакнува таа.

Според него, луѓето кои поминуваат премногу време работејќи од кревет, со текот на времето, може да доживеат главоболки, вкочанетост на грбот, но и многу поопасни состојби како што се артритис и болка во колената, лигаментите и мускулите.

„Сè е подобро од продолжување на лошите навики“, истакнува Халбек, нагласувајќи дека ако сепак сте принудени да работите од кревет, треба да создадете средина што ќе личи на седење отколку на лежење.

„Превиткајте ја перницата и ставете ја зад долниот дел на грбот, ставете неколку перници под колената и што е најважно, избегнувајте да лежите на стомак додека работите“, вели лекарот.

Работата надвор од кревет лошо влијае на работата на мозокот

Покрај физичките проблеми, работењето од кревет може да придонесе и за психолошки нарушувања со текот на времето. Рејчел Сала, професор по неврологија на Универзитетот Џон Хопкинс, вели дека креветот треба да се користи за три работи.

“Како експерти за спиење, обично препорачуваме креветот да биде за три работи. Спиење, легнување додека сте болни и секс. Колку повеќе гледате телевизија од кревет или играте игри и работите, мозокот започнува да работи во различен режим”, вели Сала.

“Ако сè уште го користите креветот за работа, комуникација, остварување деловни повици, мозокот едноставно престанува да го поврзува креветот со одмор. Ова доведе до зголемен број на случаи на таканаречена короназомија – состојба поврзана со нарушувања на спиењето за време на пандемија “, рече Сала.

На крајот, експертите се согласуваат дека работата од кревет не мора да ги предизвикува истите симптоми кај сите луѓе, но дека со текот на времето, како што стареат луѓето, проблемите ќе се појавуваат сè повеќе и повеќе.

Се разбира, кога и во која смисла симптомите ќе се манифестираат, зависи и од факторите на животната средина, генетските фактори, како и од тоа колку долго работите од кревет или од дома.

Претходна Апликацијата Клубхаус го привлекува интересот на обожавателите на социјалните мрежи
Следна Black Eyed Peas, Nicky Jam, Tyga – Vida loca

Награден напис

Совети како да поминете интересно и корисно време на интернет

Интернетот е најголемиот и најбрзиот извор на информации што ни е достапен во секое време …

Поврзаност на користење канабис и шизофренија

Се проценува дека 200 милиони луѓе ширум светот користат канабис. Покрај алкохолот и тутунот, тој …

Забрането е копирање на текст!