НБА екипа на продажба

Професионалниот кошаркарски тим во НБА, Феникс Санс лани играше во големото финале на плеј-офот и годинава имаше најдобар сооднос победи-порази, а сега ќе го менуваат сопственикот.

Имено, сопственикот на Санс, Роберт Сарвер изјави дека бара купувачи откако лигата го суспендираше на една година.

Сарвер е казнет и финансиски со 10 милиони долари, сето тоа поради расистички коментари и непримерен јазик и „сексистичко однесување“ кон вработените.
„Зборовите за кои длабоко жалам ги засенија две децении градење организации кои ја зајакнаа целата област Феникс. Како верник, верувам во патот на простувањето, но во сегашната клима која не простува, ми стана болно јасно дека тоа не е можно Што и да е добро што сум го направил или би го направил, останува во сенка на она што го кажав во минатото. Затоа, го започнав процесот на барање купувачи и за Санс и за тимот на ВНБА Меркјури“, објави Сарвер.

Да потсетиме, Сарвер ги купи Санс во 2004 година за 401 милион долари, а моменталната вредност на клубот се проценува на 1,8 милијарди долари.

Претходна Volkswagen ID Buzz Cargo ја освои наградата за комбе на годината за 2023 година
Следна Мистериозно сино суштество на дното на морето ги збуни научниците

Награден напис

Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува. Хиперавтомобилот Rimac Nevera, …

Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид

Европскиот вселенски телескоп Еуклид денеска ги објави своите први снимки, откривајќи блескава маглина во облик …

Don`t copy text!