На 22 октомври Huawei ќе го претстави Mate 40

Huawei преку Твитер објави дека на 22 октомври ќе претстави серија мобилни телефони меѓу кои ќе биде и Mate 40.

Серијата Mate 40 најверојатно ќе биде последната со процесори Кирин, барем во догледно време, а причината е растечкиот економски притисок на САД.

Ричард Ју, еден од извршните директори на Хуавеи, на конференција во август рече дека оваа година може да биде последна за процесорите Кирин на Хуавеи. Соединетите држави ја обвинија кинеската компанија за шпионирање за Кина, а Хуавеи ги негираше обвинувањата.

Сепак, администрацијата на претседателот Доналд Трамп го стави Хуавеи на црната листа во мај 2019 година, поради што американските компании не можат да тргуваат со оваа компанија без дозвола.

Ова исто така го спречи Google да прави деловни активности со Huawei и да му даде лиценца за Android, со што и овозможи на кинеската компанија да користи апликации на Google.

Што се однесува до уредот Mate 40, засега нема информации кога ќе се појави на пазарот. Се очекува Mate 40 со 6,5-инчен и Mate 40 Pro со 6,7-инчен екран, а ќе чини меѓу 1200 и 1.300 евра.

Претходна Братот на Игуаин исто така потпиша за Интер Мајами
Следна Црниот ким ги лекува сите болести, освен смртта

Награден напис

Леклер ја освои пол-позицијата пред утрешната трка во Монако и погоди во ѕид

Возачот на Ферари, Чарлс Леклерк ја освои пол-позицијата пред утрешната трка за Големата награда на …

Шест фитнес митови кои го успоруваат слабеењето

Губењето тежина и маснотии е доволно предизвикувачки процес и без митови и дезинформации што дополнително …

Забрането е копирање на текст!