Најчести прашања и одговори за миење на забите!

Четкањето на забите е извор на дискусии веќе подолго време. Прочитајте подолу како ги миете забите, колку време и сè друго што треба да знаете!

Миење на забите

Четкањето на забите е клучен дел за одржување на хигиената на усната шуплина, но во никој случај не е единствениот – забен конец или интердентална четка е скоро исто толку важен за вашата орална хигиена како и четката за заби. Сепак, ние ќе се фокусираме на четкање на забите, додека сè за забен конец може да прочитате тука.
Колку време треба да ги мијам забите?

Не треба да се нагласува дека забите треба да се мијат двапати на ден, но за некои луѓе сè уште не е целосно јасно колку долго треба да се мијат. Како деца нè учеа дека забите мора да се мијат 3 минути. Меѓутоа, кога ќе пораснете, стоматолозите искрено ќе ви кажат дека миењето заби 2 минути е доволно.

Знаеме дека самите две минути четкање изгледа како вечност, поради што повеќето луѓе мијат заби за помалку од една минута. Истражување од 2009 година покажа дека повеќето луѓе мијат заби 45 секунди. Реално, 2 минути се навистина кратки – пуштете ја омилената песна додека миете заби и веројатно нема да стигне ниту на половина, а ќе завршите!

Како правилно да ги миете забите?

Иако се чини крајно едноставно, миењето заби бара концентрација – барем додека вистинската техника не стане навика. Американското здружение на стоматолози ги пропиша овие упатства за правилно четкање на забите:

Држете ја четката за заби под агол од 45 степени од непцата
Четкајте со кратки потези – доволно за четката да премине еден заб
нежно притиснете ја четката на предните заби и поместете ја напред и назад.

Користете го истото движење напред и назад за да ги исчистите површините со кои гризете.

При четкање на внатрешноста на забите, држете ја четката исправено и четкајте нагоре и надолу.

Четкајте неколку пати и движете го јазикот напред и назад
исплакнете ја четката откако ќе ги измиете забите.

Ставете ја четката во исправена положба и оставете ја да се исуши – не чувајте ја во затворен простор.

Кога е најдобро време да ги миете забите?

Ако ги миете забите два пати на ден, тоа е најверојатно наутро и навечер.

Ако ги миете по појадокот, обидете се да чекате барем еден час по оброкот – особено ако сте јаделе нешто кисело! Пребрзото четкање по киселина предизвикува отстранување на глеѓта од забите.

Ако не чекате еден час, обидете се да ги миете забите пред јадење, дури и ако тоа го промени вкусот на вашата храна.

Може ли да претерам миејќи ги забите?

Ако сте особено педантни и ги миете забите 3 пати на ден или после секој оброк, всушност ништо лошо нема да ви се случи. Меѓутоа, ако ги миете забите веднаш по кисела храна или пијалоци, може да ја оштетите глеѓта на забот. Обидете се да избегнете четкање на забите веднаш по оброкот.

Истото можете да го претерате и ако премногу силно ги миете забите. Можеби ќе се чувствувате подобро да ги измиете ако силно четкате, но ова може да ја оштети глеѓта и да ги изиритира непцата.

Каква четка за заби е најдобра за четкање на забите?

Најдобрата четка е онаа што најмногу ви одговара, но стоматолозите ќе се согласат дека меките четки се подобри од тврдите. И двете четки чистат заби, но меката четка ги намалува шансите за премногу агресивно четкање.

Треба да ја смените четката веднаш штом ќе видите дека ја изгубила формата на влакната. Дури и ако малку повеќе нежно ги миете забите и вашата четка за заби е во добра состојба подолго време, менувајте ја на секои 3-4 месеци.

Претходна Руската армија вклучи роботски тенкови во новата единица
Следна Brabus со креација на новата S класа на Mercedes

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!