Најубавото место на светот

Исланд е веќе некое време на листата на најпосакуваните дестинации на голем број луѓе. Убавината на природата која ве преплавува со чувства, привлекува туристи од целиот свет, а резултат се фотографиите кои се објавуваат по социјалните мрежи и го ставаат Исланд на листата на желби.

Едно од местата на Исланд кое е на листата на желби е и Blue Lagoon Island.
Ова фасцинантно место е формирано 1976 година, а во 1987 година се отворени првите капалишта, и набргу стекна репутација на прекрасно место, заради термалните води и минералната кал која помага во лечење на многу работи. На почетокот на новиот милениум бањите се реновирани по сите современи стандарди и се зголемува бројот на туристи, за денес да стане атракција број еден и резервација на термин е задолжителна. Исто така е на листата на 25 светски чуда.

Една од работите што ја популаризирало Blue Lagoon Island е неодоливата млечно сина боја на водата, која таквата нијанса ја добива од уникатниот минерален состав и испарувањето во ладните денови. И да, дури и во зимските денови температурата на водата е 40 степени и во неа може да пливате.

Претходна По кој редослед старее човечкиот организам
Следна Се зголемува бројот на дигисексуалци – кои се тие и што ги возбудува?

Награден напис

Пролет со Digipath: одржани бесплатни онлајн работилници за деца

Оваа пролет едукативниот центар „Едуфронт“ организираше серијал од 4 бесплатни, воведни работилници за дигитални вештини …

Научниците со тврдење дека децата кои повеќе личат на својот татко отколку на нивната мајка се многу поздрави

Најважно за секој родител е неговото дете да биде живо и здраво при раѓањето, а …

Don`t copy text!