„Најстарите бебиња“ во светот се родени од ембриони замрзнати пред 30 години

Бебињата Лидија и Тимоти Риџвеј се родени на 31 октомври од најдолго замрзнати ембриони досега кои резултирале со живо раѓање. Информации според Националниот центар за донирање ембриони на САД.

Близнаците се родени од ембриони замрзнати пред 30 години, соборувајќи го претходниот рекорд. Ембрионите беа замрзнати на 22 април 1992 година, кога Џорџ Х.В. Буш беше претседател. Тие дојдоа од анонимна двојка донатори кои користеле ин витро оплодување, а потоа донирале ембриони, кои биле криопрезервирани на 200 степени под нулата.

Филип и Рејчел Риџвеј од Портланд, Орегон, веќе имаат четири деца, но решиле да имаат повеќе со помош на донирани ембриони. Тие ја разгледаа базата на податоци што ги обезбеди клучните карактеристики на донаторите на ембриони и покажаа кои биле најраните донации.

„Не сакавме да добиеме ембриони кои беа замрзнати најдолго време во светот. Ги сакавме само оние кои чекаа најдолго. Има нешто зачудувачки во тоа. На некој начин тие се нашите најстари деца, иако се нашите најмали деца“, изјави Риџвеј за Си-Ен-Ен.

Нивните претходни деца не се родиле со замрзнати ембриони. Замрзнувањето на ембрионите започна во 1980-тите и тие може да се чуваат на неодредено време доколку се складираат правилно.

Претходниот рекорд за замрзнат ембрион што резултираше со живо раѓање беше во 2020 година кога Моли Гибсон беше родена во Тенеси од ембрион замрзнат пред 26 години.

Пред тоа, рекордот го држеше нејзината сестра Ема, која е родена од ембрион замрзнат цели 24 години. Постои можност да се користат и постари замрзнати ембриони, но нема валидни докази за тоа.

Претходна Abarth го претстави електричниот 500e: До „стотка“ за седум секунди
Следна Николас Кејџ непрепознатлив на снимањето на филмот „Сценарио од соништата“

Награден напис

Илон Маск годинава загуби 100 милијарди долари, но сепак е најбогатиот човек на светот

Нето богатството на Илон Маск според Форбс, падна на околу 195,6 милијарди долари. Нето вредноста …

Шпанските научници ќе се обидат да докажат дека Кристофер Колумбо бил од Галиција, а не од Италија

Шпанските научници ја отворија гробницата на свештеникот од 15 век и му ги откопаа коските …

Забрането е копирање на текст!