Најновата креација на ABT на тема Audi RS3 е придвижувана од 500 „коњи“

Зад иновото здание на ABT се крие извонредно рафиниран „hothatch“ модел чии перформанси можат да се споредат со оние на повеќето суперспортски автомобили.

Позади името ABT RS3-R се крие најновата автомобилска егзотика од Кемптен, каде што е сместена познатата германска тјунинг компанија ABT Sportsline, а основата на проектот беше моделот RS3 на Audi, придвижуван од 2,5-литарски 5-цилиндричен турбо бензински мотор.

По интервенција на специјалистите на ABT, вклучително и поставување на нов издувен систем, „ергелата“ на моторот на Audi е зголемена за 100 „коњи“, па наместо 400 КС и 500 Nm максимален вртежен момент, светло зелениот RS3-R е придвижуван од 500 КС и 600 Nm вртежен момент.

Збогатен со бројни карбонски додатоци за каросеријата, дополнително спуштен и монтиран на 20-инчни алуминиумски тркала од широката палета на ABT со гуми Goodyear Eagle F1 SuperSport R, RS3-R забрзува од 0 до 100 km/h за само 3,3 секунди и (без електронски ограничувач) развива 300 km/h.

Во Кемптен не се занимаваа со сопирачките, бидејќи заклучија дека решението зад Audi Sport е сосема доволно за дополнителен потенцијал и својата „зелена средна машина“ ќе ја понудат во 200 примероци.

Претходна Што е подобро за слабеење? Кревање тегови или кардиовежби?
Следна Звучи привлечно и романтично, но ова го прави сексот на плажа многу лоша идеја

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!