Најголемите железнички системи изградени во 2018 година

Во 2018 година во светот се изграден пет големи железнички системи кои драстично го сменија начинот и времето на патување со воз.

  • Кина. Во септемви оваа година Кина ги претстави новите супервозови и супербрзи железнички системи. Железничката линија позната како Гуангжу-Шенжен-Хонг Конг е долга 26 километри и ги поврзува полуавтономниот град Хонг Конг со широката железничка мрежа на цела Кина. Патувањето помеѓу Хонг Конг и Гуангжу порано траело 2 часа, а сега само 47 минути.
  • Израел. Железничката линија Ерусалим-Тел Авив е првата електрична линија која е делумно отворена во септември и ги поврзува аеродромот Бен Гурион кај Тел Авив и железничката станица Јуцак Навон во Ерусалим. Кога ќе се завршат комплетно сите работи на делницата, со возовите што ќе се движат со 160 км/ч патувањето ќе се намали на помалку од 30 минути.
  • Мароко. Линијата што ќе ги поврзува Танџир и Казабланка преку главниот град Рабат, официјално е отворена минатиот месец. Двата града се оддалечени 340 километри и новата линија ќе го скрати времето на патување на 2 часа, што е за 5 часа помалку од досегашното.
  • Азербејџан-Грузија. Железничката линија Баку-Тбилси-Карс ги поврзува главните градови на Азербејџан и Грузија со древниот град Карс во Турција и се протега во должина од 826 километри.
Претходна Во Истанбул јавниот превоз може да се плати со пластични шишиња
Следна Најпромашените автомобилски дизајни до 2018 година

Награден напис

Во американските болници, Гугл тестира медицински четбот со вештачка интелигенција

Според The Wall Street Journal, Google веќе ја тестира својата технологија за разговор со вештачка …

Мета подготвува ривал на Твитер

Мета го претстави својот претстоен ривал на Твитер на своите вработени, а изгледот на апликацијата …

Don`t copy text!