Најголемата санта мраз во светот плови кон екваторот

Според информациите објавени од НАСА, најголемата санта мраз на светот А-76А навлезе во преминот Дрејк, воден пат познат по брзите океански струи, кои ќе го испратат на пат до неговиот „воден гроб“.

Ледениот брег е двојно поголем од Лондон, тој е најголем на планетата и наскоро би можел да се најде на забрзан курс кон евентуално исчезнување откако полека „скиташе“ околу Антарктикот повеќе од една година и едвај се топеше, покажаа новите сателитски снимки.

Според Националниот центар за мраз (USNIC), сантата е долга 135 километри и широка 26 километри. Сликите од сателитот Тера на НАСА направени со МОДИС (Спектрорадиометар за слика со умерена резолуција) јасно го покажуваат гребенот, кој има издолжена форма и се разликува од мразот во Јужниот Океан појужно.

Во мај 2021 година, „мајката“ санта мраз А-76 се одвои од ледениот гребен Рон на Антарктикот. Тоа беше најголемата санта мраз во светот во тоа време, но ја загуби титулата откако се скрши на три дела за помалку од еден месец. Најголемиот од овие фрагменти е А-76А, кој моментално лебди во преминот Дрејк. Овој премин е турбулентно водно тело помеѓу Кејп Хорн во Јужна Америка и Јужните Шетландски Острови на Антарктикот.

Ледените брегови често се туркаат на исток од силната кружна струја на Антарктикот додека се движат на север низ преминот Дрејк.

Оттаму, ледените брегови често се упатуваат на север кон екваторот, каде што брзо се топат во потоплите води, што е судбината на сантата А-76А.

Претходна Мик Шумахер го напушта Хаас, на негово место доаѓа Нико Хулкенберг
Следна IndyCar на Најџел Менсел продаден за 1 милион долари

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!