Најголемата ајкула на светот видена во водите кај Хаваи

Големата бела ајкула се смета за најголемиот вид на ајкула на светот. Еден примерок кој се смета и за најголемиот примерок од тој вид на ајкула, е виден и фотографиран во водите кај Хаваи. Нуркачите кои ја виделе нуркале во нејзина близина и ја фотографирале.
Ајкулата била долга шест метри и во близина на брегот се појавила во вторникот.

“Отпрвин мислевме дека се работи за неколку обични ајкули кои се разотидоа кога таа се појави. Неколку пати го допре бродот. Таа е огромен нежен џин кој го користеше нашиот брод за да се почеша. Испловивме рано наутро, а со неа останавме до доцна навечер”, изјави Оушн Ремзи, една од нуркачите.

Ремзи додаде дека ајкулата е најмалку 50 години стара и дека тежи отприлика два тони, што може да значи дека била трудна.
Таа и нејзиниот тим ги проучуваат ајкулите и работат на нивна заштита.
Чудно е тоа што голема бела ајкула се појавила во водите околу Хаваи, бидејќи температурата на водата е претопла за овој вид.
На ајкулата ѝ го дадоа името “Deep Blue” и веќе ѝ креираа и профил на Твитер.

View this post on Instagram

I waited quietly, patiently, observing as she swam up to the dead sperm whale carcass and then slowly to me passing close enough I gently put my hand out to maintain a small space so her girth could pass. I know some people criticize touch but what some don’t realize is that sometimes sharks seek touch, she swam away escorted by two rough-toothed dolphins who danced around her over to one of my @oneoceandiving shark research vessels and proceeded to use it as a scratching post, passing up feeding for another need. I wish more people would have a connection with sharks and the natural world, because then they would understand that it’s not petting sharks or pushing them off to maintain a respectable space that is hurting sharks (because trust me if she didn’t like being pet she can handle and communicate ????) it’s the wasteful and cruel practice of grabbing and catching sharks to cut off their fins (which slowly kills them) for #sharkfinsoup in a process called #sharkfinning or the wasteful #sharkfishing or #sharksportfishing If it bothers you that I touched the shark please click on one of the hashtags above and leave them a negative comment first ???? #HelpSaveSharks #SpreadAwareness #FinBanNow #bansharkfinning #Sharkfin Vid shot on my @gopro #gopro3000 #goproforacause out with @oneoceandiving with @juansharks ❤️ @mermaid_kayleigh ???? @camgrantphotography ❤️ @forrest.in.focus ???? @oneoceanresearch @oneoceanglobal @waterinspired @oneoceansharks @oneoceanhawaii @oneoceaneducation #savetheocean #sharktouch #touchingsharks #oneoceanteam #discoversharks #discoverocean #greatwhitesharkinhawaii #freedivingwithsharks #whitesharkhawaii #deadwhalehawaii #dolphinsandsharks #???????? #Hawaii #sharka ????????????

A post shared by Ocean Ramsey #OceanRamsey (@oceanramsey) on

Претходна Ултразвучен преглед со iPhone
Следна Заврши четириесет и првото издание на Дакар 2019

Награден напис

Научниците со тврдење дека децата кои повеќе личат на својот татко отколку на нивната мајка се многу поздрави

Најважно за секој родител е неговото дете да биде живо и здраво при раѓањето, а …

Патиките на Мајкл Џордан се продадени за дури 2,2 милиони долари

Патиките на кошаркарската легенда Мајкл Џордан од финалето на НБА во 1998 година, на аукција …

Don`t copy text!