Fresh vegetable salad and healthy food for sport equipment for women diet slimming with measure tap for weight loss on wood background. Healthy Sport Concept

Најважните прашања и одговори во врска со зајакнување на имунитетот во текот на зимата

Со доаѓањето на постудените денови, се повеќе експерти предупредуваат дека е неопходно да се зајакне имунитетот, особено за време на пандемијата на коронавирусите.

Секоја личност има различен имунитет, но заедничко на сите им е дека имунитетот станува се посилен со текот на годините, бидејќи за време на растењето бевме изложени на широк спектар на патогени организми и со тоа се здобивме со имунитет на одредени странски микроорганизми.

Експертите понудија одговори на вообичаените прашања во врска со имунитетот.

Како работи имунолошкиот систем?

Имунолошкиот систем е начин на одбрана од натрапниците од надворешниот свет. Имунолошкиот систем е во состојба да ги разликува сопствените клетки на телото од туѓи антигени. Ова вклучува вируси, бактерии, габи, туѓо ткиво и токсини.

Белите крвни клетки препознаваат антигени и се обидуваат да ги отстранат. Како што комуницираме со околината, имунолошкиот систем станува сè подобар во препознавањето на овие антигени и одржувањето на луѓето здрави.

Која храна треба да јадете за да одржите здрав имунолошки систем?

Урамнотежената исхрана е генерално важна за имунолошкиот систем. Постојат неколку намирници кои можат да обезбедат внесување на точна количина на витамини, минерали, антиоксиданти, протеини и здрави масти.

Некои од нив се шарени овошја и зеленчук, кои содржат многу антиоксиданти, витамини и минерали, здрави масти, како што се оние што ги има во маслиновото масло, авокадото и лососот, ферментирана храна како јогурт, кисела зелка и кефир, храна богата со растителни влакна, вклучително цели зрна и мешунки, билки и зачини како куркума, црн пипер, лук и ѓумбир, ореви и семиња, особено ореви и семе од лен, темно чоколадо и зелен чај.

Од друга страна, храната што треба да ја избегнувате е онаа со додаден шеќер, нездрава и брза храна, рафинирани јаглехидрати, кои ги има во белиот леб, тестенините, колачите и преработеното месо. Исто така, се препорачува да се ограничи конзумирањето на алкохол.

Дали треба да внесувате дополнителни витамини?

Одредени додатоци можат да помогнат во поддршката на вашиот имунолошки систем. Сепак, како што сугерира нивното име, тие треба да го надополнуваат, а не да го заменуваат вашиот здрав начин на живот.

Некои луѓе, особено постарите лица, може да имаат недостаток на хранливи материи како витамин Ц, витамин Д и цинк и може да имаат корист од додатоци.

На пример, вашето тело не произведува или чува витамин Ц, па затоа ако не ја внесувате препорачаната дневна количина од вашата исхрана (75 милиграми за жени и 90 милиграми за мажи), можеби ќе сакате да земете додаток. Сепак, важно е да се консултирате со лекар пред да земете нови додатоци.

Колку спиење ви треба?

На возрасните им треба приближно 7-9 часа сон. Ова варира од личност до личност. Сепак, редовно спиење помалку од 7 часа може да го ослабне вашиот имунолошки систем, велат експертите.

Лишување од сон спречува имунолошкиот систем да произведува заштитни материи како што се антитела и цитокини.

Дали вежбањето може да му помогне на имунитетниот систем?

Да, умереното вежбање е одличен начин за поддршка на имунолошкиот систем. Обидете се да наведете 30 минути на ден. Вклучете комбинација на тренинг за кардио и сила.

Дали пушењето му штети на имунолошкиот систем?

Да, пушењето може негативно да влијае на вашиот имунолошки систем.

Што друго можете да направите за да го зајакнете имунитетот?

Намалувањето на стресот може да направи голема разлика во функционирањето на вашиот имунолошки систем. Постојат неколку начини да се намали стресот и тоа се првенствено медитација, јога, прошетки во природа, слушање музика, масажа, ароматерапија …

Други работи што можете да направите за да бидете здрави:

Измијте ги рацете со вода и сапун најмалку 20 секунди често во текот на денот, но особено пред оброците.

Избегнувајте да го допирате лицето, како и големиот број луѓе.

Претходна Uber го продаде одделот за летачко такси на Joby Aviation
Следна Новитети од ŠKODA: OCTAVIA RS и OCTAVIA SCOUT

Награден напис

Evanescence – Bring Me To Life 

Уживајте во прекрасната музика на нашиот портал и на нашето ново интернет радио. Слушајте музика …

YouTube тестира четбот кој ќе се појавува под клиповите

Видео сервисот YouTube спроведува експеримент кој вклучува нов четбот дизајниран да им обезбеди на корисниците …

Don`t copy text!