Close-up medical syringe with a vaccine.

Научници во Велика Британија развиваат вакцина против рак на белите дробови

Научниците од Велика Британија добија 1,7 милиони фунти за да развијат вакцина против рак на белите дробови.

Вакцината наречена „LungVax“ ќе биде првата вакцина во светот против рак на белите дробови кај луѓето кои се изложени на ризик да го развијат.

Технологијата за новата вакцина ќе биде слична на онаа што се користи за развој на вакцината против коронавирус Оксфорд/АстраЗенека.

„Ракот е болест на нашите тела и на имунолошкиот систем му е тешко да направи разлика помеѓу нормалното и канцерот“, вели професорот Тим ​​Елиот, водечки истражувач за развојот на вакцината.

Да се ​​натера имунолошкиот систем да го препознае и нападне ракот е еден од најголемите предизвици во истражувањето на ракот денес.

„Ако можеме да го повториме видот на успех забележан во испитувањата за време на пандемијата, би можеле да спасиме десетици илјади животи секоја година само во ОК“, додаде Елиот.

Тим од универзитетски научници ќе добијат средства во следните две години за извршување на лабораториски работи и производство на 3.000 дози од вакцината.

Ако лабораториските тестови покажат дека вакцината предизвикува имунолошки одговор, следната фаза е клиничко испитување.

Вакцините против рак работат со обука на имунолошкиот систем да ги препознае клетките на ракот.

Претходна Верстапен освои пол позиција во Австралија
Следна Apple ја развива технологија за иден MacBook Pro направен од стакло

Награден напис

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

MrBeast изгради сто бунари во Африка и обезбеди чиста вода за половина милион луѓе

Најпопуларниот YouTuber, MrBeast, во својата најнова хуманитарна мисија, ископа сто бунари во Африка и со …

Don`t copy text!