НАСА очекува во следните десет години луѓе да живеат на Месечината

Како што соопшти НАСА за Би-Би-Си, сигурно е дека луѓето ќе имаат можност да живеат на Месечината во оваа деценија. Хауард Ху, менаџер на програмата за лунарната сонда Орион, рече дека ќе бидат потребни лунарни живеалишта за поддршка на идните мисии.

Ху во неделата рече дека лансирањето во средата на ракетата „Артемис“ што носи Орион е „историски ден за вселенски летови“. Орион моментално е на околу 134.000 километри од Месечината.

„Тоа е првиот чекор што го преземаме во долгорочното истражување на длабоката вселена, не само за САД туку и за светот. И не мислам дека ова е историски ден само за НАСА, туку и за сите луѓе кои сакаат вселенски летови и вселенски истражувања“, рече Ху.

„Се враќаме на Месечината, работиме на одржлива програма и ова е всушност возило кое ќе носи луѓе кои ќе не вратат на Месечината“, додаде Ху.

Ху објасни дека ако сегашниот лет на Артемис биде успешен, следниот ќе биде со екипаж, а потоа трет каде астронаутите повторно ќе слетаат на Месечината за прв пат по Аполо 17 во декември 1972 година.
Ху призна дека гледањето на мисијата од Земјата е како поглед на загрижен родител, но тој рече дека гледањето на фотографиите и видеата кои доаѓаат од Орион навистина ја дава таа возбуда и чувство: „леле, се враќаме на Месечината“.

Една од најкритичните фази на мисијата Артемида е безбедното враќање на модулот Орион на Земјата. Повторно ќе влезе во атмосферата на планетата со брзина од 38.000 km/h или 32 пати поголема од брзината на звукот, а штитот од долната страна ќе биде изложен на температури кои се приближуваат до 3.000 Целзиусови степени.

Откако ќе се тестира и докажа безбедноста на компонентите и системите на Артемида, Ху рече дека планот е луѓето да живеат на Месечината „во оваа деценија“.

Една од причините за враќање на Месечината е да дознаеме дали има вода на нејзиниот јужен пол бидејќи може да се претвори во гориво за вселенските летала кои одат подлабоко во вселената, на пример на Марс.

„Ќе испратиме луѓе на површината и тие ќе живеат на површината и ќе се занимаваат со наука. За нас ќе биде многу важно да научиме да живееме надвор од орбитата на Земјата и потоа да направиме голем чекор кога ќе одиме на Марс“, рече Ху.

Капсулата Орион треба да се врати на Земјата на 11 декември.

Претходна Каролина Рејпер е најлутата пиперка во светот, вклучена е во Гинисовата книга на рекорди
Следна Сезоната во Формула 1 заврши

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!