НАСА на Гренланд откри огромен кратер заробен во мразот

Меѓународен тим на научници на Гренланд откри кратер скриен на 1600 метри под мразот, во северозападниот дел на Гренланд. Станува збор за еден од 25 најголеми мегакратери, создадени на крајот од минатото ледено доба. Откриениот кратер е и најголемиот од групата и длабок е 304 метри, а широк 30,5 километри.
Групата на научници предводени од експерти од Центарот за Геогенетика на Универзитетот во Копенхаген во склоп на данскиот Природонаучен музеј, три години работеа на анализа на кратерот со помош на податоците што во 2015 година ги снимила НАСА.
Нивните откритија се објавени во месечното издание на Science Advances.
Како што наведуваат научниците, кратерот настанал во периодот помал од 3 милиони години, во момент кога метеор со пречник од 1 километар удрил во Гренланд. Низ времињата кратерот бил прекриван со снег и мраз и во денешно време не бил визуелно достапен.

Претходна Google открива со која опција батеријата на мобилниот ќе ви трае подолго
Следна Дизелските мотори полека изумираат

Награден напис

Во американските болници, Гугл тестира медицински четбот со вештачка интелигенција

Според The Wall Street Journal, Google веќе ја тестира својата технологија за разговор со вештачка …

Мета подготвува ривал на Твитер

Мета го претстави својот претстоен ривал на Твитер на своите вработени, а изгледот на апликацијата …

Don`t copy text!