Намалете ги киселините во желудникот со алтернативни методи

Сите барем еднаш во животот сме го искусиле тоа чувство на печење и жарење кое се шири од желудникот кон грлото, предизвикано од претерано лачење на желудечни киселини и се нарекува жиговина. Најчесто се јавува кога јадеме многу зачинета храна, но причините можат да бидат и од друга природа. Некои луѓе имаат силна жиговина, а кај други симптомите се нешто поблаги.

Во двата случаи чувството е непријатно, па затоа не е чудно што лековите за киселини во желудникот се едни од најбараните во аптеките. Меѓутоа, освен со лекови, жиговината може да се ублажи и со алтернативни методи, и со внесување на промени во животниот стил:

 • Избегнувајте газирани пијалаци и кофеин. Подобар избор е чајот од билки.
 • Секој ден напијте се една чаша млака вода.
 • Јадете банани, лубеници и свежи краставици. Сокот од лубеница е идеален за смирување на жиговината.
 • Последниот оброк во денот изедете го најмалку 2 до 3 часа пред легнување.
 • Секој ден пијте барем една чаша млеко.
 • Долгите паузи помеѓу оброците можат да ја поттикнат жиговината, затоа јадете повеќе помали оброци во пократки интервали.
 • Избегнувајте кисели краставички, оцет, премногу зачинети јадења.
 • После оброкот напијте се благ чај од нане.
 • Во исхраната внесете каранфилче.
 • Лимонот, бананата и бадемите моментално ја олеснуваат жиговината.
 • Претерано пушење и пиење алкохол ја влошуваат состојбата.
 • Гумата за џвакање предизвикува зголемено лачење на плунка што може да ги ублажи симптомите на жиговина.
 • Ѓумбирот ја подобрува дигестијата, додајте го во вашата исхрана.
 • Напијте се чаша лимонада со малку шеќер еден час пред јадење.
 • Јадете повеќе грав, тиквици, зелка, моркови, млад кромид.
 • Напијте се чаша вода во која сте раствориле една лажичка сода бикарбона.
 • Јадете во седечка положба.
 • Спијте на благо поткрената перница.
 • Цитрусното овошје е алкално и ја неутрализира киселината во стомакот.

Претходна За сите автомобилски ентузијасти, особено љубители на BMW
Следна Астрономите ја забележаа најголемата експлозија во вселената до сега

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!