Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда на коленото при победата на неговата Франција со 4:1 против Австралија синоќа.

Тимот на Дидие Дешамп беше принуден на пресврт бидејќи Австралија рано поведе во шестата минута, но актуелниот светски шампион доминираше во поголемиот дел од натпреварот со двојните стрелци Оливие Жиру и Адриен Рабио и Килијан Мбапе.

Франција доживеа удар во 13. минута откако Хернадез беше принуден да го напушти теренот поради повреда на коленото. Дефанзивецот на Баерн го замени неговиот помлад брат Тео кој игра за Милан.

Ернандез последователно беше подложен на магнетна резонанца и резултатите открија оштетување на неговиот ACL, исклучувајќи го остатокот од турнирот во Катар.
“Како и целата група, играчите и стручниот штаб, многу ми е жал за Лукас. Губиме важен елемент. Лукас е воин и не се сомневам дека ќе направи се за да се врати во игра. Знам добро, неговата храброст, ќе ја има, тоа е безбедно. Во име на групата му посакувам најдобро можно закрепнување“, изјави Дешам.

Франција игра со Данска во нивниот следен натпревар од групата Д во петок пред да се соочи со Тунис следната среда.

Претходно вчера, Данска се задржа на ремито без голови против Тунис, со што Франција се најде на првото место во групата.

Да потсетиме, Франција пред почетокот на турнирот веќе беше погодена од неколку повреди, па така отпаднаа Мајк Маињан, Пол Погба, Н’Голо Канте, Преснел Кимпембе, Кристофер Нкунку и Карим Бензема.

Претходна Илон Маск годинава загуби 100 милијарди долари, но сепак е најбогатиот човек на светот
Следна Abarth го претстави електричниот 500e: До „стотка“ за седум секунди

Награден напис

Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува. Хиперавтомобилот Rimac Nevera, …

Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид

Европскиот вселенски телескоп Еуклид денеска ги објави своите први снимки, откривајќи блескава маглина во облик …

Don`t copy text!