Музеи за автомобили кои може да се посетат виртуелно

Љубителите на автомобили сакаат да ги посетуваат музеите посветени на нивните автомобилски љубимци, а девет од нив можат практично да се посетат без да го напуштите домаот.

Corvette museum

Симболот на државата Кентаки е Chevrolet Corvette бидејќи фабриката и Националниот музеј се наоѓаат тука. Во музејот се сместени повеќе од 80 модели на Корвета.

Henry Ford Museum

Овој музеј го посетуваат 1,7 милиони посетители годишно и е многу повеќе од тоа. Покрај автомобилите, има мотоцикли, авиони и возови, но има и други поставувки.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Honda Collection Hall

Honda Collection Hall се наоѓа во Мотеги, Јапонија и содржи автомобили, мотоцикли, тркачки возила и слично. Овој музеј ја прикажува историјата на Хонда која трае повеќе од 70 години.

McLaren Technology Centre

Тоа е импресивна зграда во Вокинг, Англија која содржи богата колекција на тркачки и патни автомобили.

Mercedes-Benz Museum

Музејот се наоѓа во Штутгарт на површина од 16.500 метри квадратни. Има девет ката и доволно објекти за да поминете неколку часа внатре. Музејот има повеќе од 160 возила и ја раскажува приказната за 134-годишната историја на компанијата.

Museo Ferrari

Ферари има два музеја, еден во Маранело и другиот во Модена и е познат како Museo Enzo Ferrari. Се одликува со легендарни патнички и тркачки автомобили, вклучувајќи го и автомобилот LaFerrari FXX-K и болидот на Мајкл Шумахер.

Museo Lamborghini

Музејот Ламборгини во Санта Агата, Болоња, е исто така фантастичен и има модели како легендарните Miura и Countach, односно Huracan Performante и Aventador SV.

Претходна Bellini – Samba De Janeiro
Следна Alpina D3 S – посилна и побрза верзија на BMW M340d

Награден напис

Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува. Хиперавтомобилот Rimac Nevera, …

Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид

Европскиот вселенски телескоп Еуклид денеска ги објави своите први снимки, откривајќи блескава маглина во облик …

Don`t copy text!