Мохамед Салах по втор пат прогласен за најдобар африкански фудбалер

Напаѓачот на Ливерпул Мохамед Салах, по втор пат ја добива наградата за најдобар афикански фудбалер, која ја доделува Африканската фудбалска конфедерација.

Дваесет и шестгодишниот Салах ја освои наградата пред соиграчот од Ливерпул Садиа Мане и напаѓачот на Арсенал Пјер Емерик Обамејанг.

“Уште како дете ја посакував наградата, а сега ја добив дури два пати по ред”, скромно изјави Салах.

Наградата пак за најдобра африканска фудбалерка ја доби Кристина Темби Катлана од Јужна Африка.

Останатите наградени од Африканската фудбалска конфедерација се:

Ашрим Хаким кој игра за Борусија Дортмунд

Тренерот на Мароко Ерве Ренард

Најдобар тренер во женска конкуренција е Десире Елис од Јужна Африка

Eкипата на Мавританија е прогласена за најдобра машка екипа

Екипата на Нигерија за најдобрата женска екипа

Претходна Кога може да имате секс без заштита?
Следна Секс играчка освои награда на Саемот за технологија, но организаторите решија да ја повлечат

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Don`t copy text!