Момче во Канада пронашло коски на диносаурус кој живеел пред 69 милиони години

12-годишно момче пронашло скелет на диносаурус од пред 69 милиони години додека ја истражувал канадската провинција Алберта на одмор со неговиот татко. Нејтан Хрушкин рече дека занемел кога видел коски како излегуваат од карпата.

“Јас дури и не бев возбуден, иако знам дека требаше да бидам. Јас всушност бев во толку голем шок што не можев ни да зборувам”, изјави Хрушкин за Би-Би-Си.

Нејтан, кој нормално се нарекува аматерски палеонтолог, бил заинтересиран за диносаурусите уште од неговата шестгодишна возраст. Често одел на пешачење со својот татко во Алберта, а една од последните му донела откритието на животот.

„Отсекогаш сум бил толку фасциниран од тоа како нивните коски прераснуваат во цврста карпа“, рече Хрускин.

Тој пронашол мали фрагменти од фосили пред една година, а неговиот татко претпоставил дека паѓаат од карпа кој била повисоко поставена. Така летово, Нејтан решил да го прегледа теренот каде ги пронајде коските на диносаурусите кои ги открил.

„Тие буквално изгледаа како коски од карпа“, рече Нејтан.

За време на ископувањето, 12-годишното момче пронашло помеѓу 30 и 50 коски кои му припаѓале на еден млад Хадросаур, за кој се проценува дека имал помеѓу три и четири години.

Иако Тираносаурусот отсекогаш бил негов омилен вид, како и повеќето деца, Нејтан вели дека тоа е дефинитивно Хадросаур денес, вид што живеел на нашата планета пред скоро 70 милиони години.

Претходна Мурињо ја открива најважната работа за Бејл
Следна Тараски Берардо е помоќен BMW i8 во ново руво

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!