Модуларна колиба во најсеверниот град на светот

Планинарите кои одат во Хамерфест, најсеверниот град во Норвешка и во светот, на нивното патување имаат можност да се одморат и да соберат сила во посебно дизајнирана колиба од модули изработени од дрво. Целиот концепт се вклопува во околината, а на оние што ја користат им овозможува пријатен одмор споен со преубав поглед на прекрасната норвешка природа.
Колибата е изградена од норвешката трекинг асоцијација, а дизајнот е на Spinn Arkitekter и се состои од 77 дрвени компоненти споени заедно.
Колибата е така дизајнирана за да се вклопува во природната околина, а се планира изградба на уште една.
Планинарите во неа можат да се одморат, да се стоплат и да си подготват јадење, притоа гледајќи ја арктичката панорама низ големиот прозорец. Имаат можност да се восхитуваат на прекрасното изгрејсонце, зајдисонце и прекрасната поларна светлина.
Дизајнот е тестиран на тамошните климатски услови и перфектно се снаоѓа со ладното време и големиот снег.
Колибата е дизајнерски и функционално совршена.
Претходна Детаљ за време на сексот кој открива неверство
Следна Хибриден автомобил од милион евра на Koenigsegg

Награден напис

Во американските болници, Гугл тестира медицински четбот со вештачка интелигенција

Според The Wall Street Journal, Google веќе ја тестира својата технологија за разговор со вештачка …

Мета подготвува ривал на Твитер

Мета го претстави својот претстоен ривал на Твитер на своите вработени, а изгледот на апликацијата …

Don`t copy text!