Модел со кој Jeep сака да ги освои европските градови

Доаѓаат Avenger, Recon и Wagoneer, а најавен е и четврт електричен новитет.

За Европа, а со тоа и за нас, најинтересен е најмалиот модел. Се вика Avenger, но не дозволувајте името да ве измами бидејќи нема врска со истоимениот модел од некои заборавени (и подобри) времиња. Станува збор за мал електричен кросовер во кој Jeep го има вградено најдоброто што може да го понуди во Европа.

Поточно, Stellantis, чија најмала електрична платформа ја користи новитетот. Овој џип е целосно дизајниран во Италија, а целта му е да се снајде што подобро во урбаната џунгла. „Овие автомобили постојат во градот, се качуваат на рабници, па нивното тело мора да биде оклопено“, рече Ралф Жил, глобален шеф за дизајн на марката.

Во исто време, моделот не се срами од некои други модели и затоа зема детали од постоечките модели, особено од Renegade. Од Jeep велат дека е наменет за помладата популација, особено за женските возачи. А поимот урбан овде најмногу се однесува на досегот од 400 км. Премиерата е закажана за 17 октомври и саемот за автомобили во Париз.

Нешто повозбудливо е Recon, кој со својот поробустен дизајн многу потсетува на Ford’s Bronco. Во Европа нема да дојде до 2024 година, а засега знаеме само како ќе има батерии со капацитет од најмалку 101 kWh. Дизајнот е сличен на Wrangler, но со значително променети пропорции поради инсталирање на електричен погон. И да, има преден багажник. Сè на сè, чистокрвен електричен SUV.

https://youtu.be/bQNxyMYXHmY

Wagoneer S е 95 проценти дефиниран, но засега се нудат само рендери. Овој џип игра на луксузната карта, а со помош на добрата аеродинамика, заедно со два електромотори и над 600 КС, ќе има автономија од 650 километри, а до 100 километри спринт за помалку од 4 секунди.

Четвртиот на листата на електрични новитети од Jeep кои ќе пристигнат во Европа до 2025 година е компактен SUV, наследник на Compass или Cherokee.

Претходна Погледнете како изгледа австриската железница
Следна Српските кошаркари продолжија да газат се пред себе

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!