Минатата година Мајкл Џордан заработи 2,5 пати повеќе отколку во целата своја НБА кариера

Легендарниот кошаркар Мајкл Џордан е вистински „магнет за пари“, а во последната година заработи 2,5 пати повеќе отколку во целата кариера!

„Неговото летечко височество“ заработи вкупно 97 милиони долари во текот на неговата кариера, која траеше од 1984 до 2002 година, со две кратки паузи, но вистинското огромно богатство го стекна преку својот бренд Џордан.

Имено, Џордан добива пет отсто од приходите од продажбата на спортска опрема под брендот Џордан, а во текот на 2022 година, брендот Џордан остварил добивка од 5,1 милијарди долари, што значи дека МЈ заработил дури 256 милиони долари во годината зад ни благодарение на договорот со Nike.

Приходите на брендот Џордан во изминатите пет години оствариле приходи од неверојатни 19,4 милијарди долари, што значи дека сметката на најголемиот кошаркар во историјата во тој период паднала на речиси милијарда долари.

Претходна Мате Римац го најави новото Bugatti
Следна Kawasaki Ninja ZX-4RR KRT Edition пристигнува во Европа

Награден напис

Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува. Хиперавтомобилот Rimac Nevera, …

Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид

Европскиот вселенски телескоп Еуклид денеска ги објави своите први снимки, откривајќи блескава маглина во облик …

Don`t copy text!