Метода на американската војска која гарантира заспивање за 2 минути

Откриена е метода која војниците ја користат како би осигурале доволно сон, а кој наводно скоро на сите им гарантира дека ќе заспијат за две минути.

Едноставен систем на американската војска е откриен во книгата Relax and Win: Championship Performance, каде што пишува дека методот има 96% успешност, после неколку недели на вежби.

Системот е осмислен кога во војската откриле дека пилотите прават грешки заради стрес и неспиење. Дури и кога не биле на смена биле уморни и не можеле да се одморат и наспијат. Нивниот стрес се таложел и така се случувало да направат фатални грешки. Оваа метода според нив прави чуда.

Прв чекор – опуштете ги мускулите на лицето, вклучително јазикот, вилицата и мускулите околу очите.

Втор чекор – Спуштете ги рамења ниско колку што можете повеќе.Опуштете ги горниот и долниот дел од едната рака, а потоа и од другата.

Трет чекор– Издишете, опуштете ги градите, а потоа пополека опуштете ги нозете почнувајќи од бутовите.Четврт чекор – После 10 секунди длабока релаксација, следниот чекор е да се исчисти умот. Наведуваат дека успехот е неизбежен.

Претходна Sunny Leone
Следна Mали европски градови кои мора да ги посетите

Награден напис

Храна која особено лошо влијае на работата на цревата

Проблемите со цревата може да се појават на многу различни начини. Гасови, надуеност, запек, дијареа …

Научниците ја открија совршената формула која ќе ви помогне да се разбудите одморени и освежени

Дали често се будите поспани и млитави, и без разлика колку долго сте спиеле, сепак …

Don`t copy text!