Мета подготвува ривал на Твитер

Мета го претстави својот претстоен ривал на Твитер на своите вработени, а изгледот на апликацијата беше објавен на интернет.

Внатрешното име за новата апликација за социјално вмрежување е Project 92, додека гласините сугерираат дека може официјално да се вика Threads.

Гледајќи ги сликите од екранот, може да се заклучи дека интерфејсот изгледа прилично слично на Instagram, но без фотографии. Крис Кокс, еден од директорите на Мета, рече дека претстојната апликација за социјално вмрежување ќе го користи протоколот за социјално вмрежување ActivityPub, кој ќе им овозможи на корисниците да ги „мигрираат“ своите сметки и следбеници на Инстаграм на новата платформа.

Мета веќе кажа дека апликацијата е „нивниот одговор на Твитер“ и дека автоматски ќе ги пополнува профилите со информации преземени од корисничките профили на Инстаграм. Компанијата и претходно доби бројни барања од јавни личности и креатори за стабилна алтернатива на Твитер која би функционирала транспарентно и би била безбедна за дистрибуција на информации.

Мета вети неколку познати личности дека ќе ја користат новата платформа, вклучувајќи го и диџејот Слајм. Во моментов се водат разговори со Опра Винфри и Далај Лама.

Развојот на новиот проект за социјална мрежа започна во јануари, а апликацијата се очекува наскоро да биде достапна за јавноста.

Претходна Кацигата на Шарл Леклер е продадена за рекордни 306.000 евра
Следна Кафе што ве буди подобро од се друго, буквално ве „крева од мртвите“

Награден напис

Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува. Хиперавтомобилот Rimac Nevera, …

Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид

Европскиот вселенски телескоп Еуклид денеска ги објави своите први снимки, откривајќи блескава маглина во облик …

Don`t copy text!