Мерцедес S65 AMG заминува во историјата

 
Мерцедес со појавувањето на автосаемот во Женева, освен возбуда, ќе донесе и горчина, а за некого и тага. Покрај моделот SLC, во историја заминува и легендарниот S65 AMG.
Ерата на моќните V12 biturbo мотори кои се вградуваа во најпрестижните модели на Мерцедес се приближува кон крајот.
На саемот во Женева од Мецедес подготвија специјална едиција на последниот модел на престижниот S65 AMG, со назив Final Edition.
Последната едиција ќе се разликува од стандардната по ексклузивно металик црната боја, посебно изработените 20-инчни бандажи во бронзена боја, црните завршетоци на издувните цевки и по ознаката под хаубата “One man, one engine”, која означува дека секој 6 литрен V12 biturbo мотор е составен од само еден механичар во фабриката. Деталите во внатрешноста, како и досега, ќе бидат врвни како што и доликува но знаменосецот на Мерцедес.
 

Претходна Еl-Born: првиот електричен автомобил на SEAT
Следна Најскапиот нов автомобил на светот

Награден напис

Mercedes-Benz Sprinter трансформиран во луксузна канцеларија

Познатата тјунинг куќа Klassen го претвори Mercedes-Benz Sprinter во луксузна мобилна канцеларија која е опремена …

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Don`t copy text!