Мерцедес S65 AMG заминува во историјата

 
Мерцедес со појавувањето на автосаемот во Женева, освен возбуда, ќе донесе и горчина, а за некого и тага. Покрај моделот SLC, во историја заминува и легендарниот S65 AMG.
Ерата на моќните V12 biturbo мотори кои се вградуваа во најпрестижните модели на Мерцедес се приближува кон крајот.
На саемот во Женева од Мецедес подготвија специјална едиција на последниот модел на престижниот S65 AMG, со назив Final Edition.
Последната едиција ќе се разликува од стандардната по ексклузивно металик црната боја, посебно изработените 20-инчни бандажи во бронзена боја, црните завршетоци на издувните цевки и по ознаката под хаубата “One man, one engine”, која означува дека секој 6 литрен V12 biturbo мотор е составен од само еден механичар во фабриката. Деталите во внатрешноста, како и досега, ќе бидат врвни како што и доликува но знаменосецот на Мерцедес.
 

Претходна Еl-Born: првиот електричен автомобил на SEAT
Следна Најскапиот нов автомобил на светот

Награден напис

Порше Тајкан постави светски рекорд за најдолг дрифт на електричен автомобил

Порше Тајкан постави рекорд за најдолг дрифт на електричен автомобил потврден од официјални лица на …

Наградата COMPANYBEST за 2020 година и припадна на ŠKODA AUTO

Најголемото независно автомобилско жири во Европа, AUTOBEST, ѝ го додели признанието „COMPANYBEST 2020“ на чешкиот …

Забрането е копирање на текст!