Математичар добил лотарија 14 пати, а за тоа имал специјална формула

Математичарот Стефан Мандел добил лотарија 14 пати смислувајќи специфична формула за добивка која речиси секогаш носела успех.

Кога живеел во Романија, Мандел смислил математичка формула и со неа освоил повеќе од десет џекпот.

Во доцните 1950-ти, тој почна да сфаќа како да излезе од длабоката сиромаштија. Тој утврдил дека лотаријата е најдобриот начин да се стекне со богатство што може да го одведе во земја со повеќе можности, па почнал да ја смислува својата формула.

На крајот, Мандел ја откри совршената математичка формула која може да предвиди пет од шест победнички броеви.

Иако оваа специфична формула му помогна на Мандела да ги предвиди броевите на романската лотарија, тој ја промени својата стратегија кога се пресели во Австралија.

Наместо да смисли формула која ги предвидува бројките, тој одлучил дека најдобар начин да ги зголеми шансите е да купи што повеќе билети.

Така, тој создаде еден вид на лотарија со здружување со инвеститори кои ќе му дадат пари за да може да купи куп тикети и потоа да ги подели добивките со нив.

„Така успеав да заработам 18 од моите плати“, изјави еднаш во едно интервју.

По неговата 13-та севкупна победа, беа донесени многу закони кои го спречија легално да го продолжи својот бизнис со лотарија, и токму тогаш реши да си ја проба среќата во САД.

Тамошните закони за лотарија во тоа време им дозволуваа на играчите да ги печатат своите билети дома, што значи дека секој може ефективно да игра ако ги достави сопствените билети во продавницата.

Анализирајќи ги сите различни опции за лотарија во САД, Мандел ја искористи лотаријата во Вирџинија бидејќи имала само 7,1 милиони комбинации на броеви.

Не само што освои 27 милиони долари во Вирџинија, туку освои и мноштво помали награди, со што вкупниот износ достигна над 30 милиони долари. За Мандела тоа беше 14-та и воедно последна добивка на лотарија.

Претходна Слатката храна пред спиење може сериозно да влијае на квалитетот на сонот
Следна Ламборџини произведува мед, но само вработените можат да го добијат

Награден напис

Kawasaki Ninja ZX-4RR KRT Edition пристигнува во Европа

Kawasaki го подготви моделот Ninja ZX-4RR KRT Edition наменет за ентузијасти кои сакаат атрактивни мотоцикли …

Минатата година Мајкл Џордан заработи 2,5 пати повеќе отколку во целата своја НБА кариера

Легендарниот кошаркар Мајкл Џордан е вистински „магнет за пари“, а во последната година заработи 2,5 …

Забрането е копирање на текст!