Мастурбација пред спиење – да или не?

Мастурбацијата е идеална за вечерните часови, особено пред спиење.

Сите знаеме дека малата грижа за себе многу помага кон добар сон, и дали знаевте дека тоа вклучува и „интимно време“? Иако постојат многу начини да заспиете, мастурбацијата пред спиење исто така има смирувачки ефект што ви помага да одите во мирен сон.
Несоницата е сè почеста појава за многу луѓе, а процесот на мастурбација пред спиење ве тера да имате мирен и здрав сон.

Еве како таа ви помага!

Кога мастурбирате, вашето тело ослободува хемикалии кои работат заедно за да го намалат нивото на стрес и да ви гарантираат здрав сон. Еден од хормоните е пролактинот, кој ви помага да доживеете подолг период на спиење во кој спиете непречено и длабоко. Друг е ендорфинот, хормонот на среќата, кој се ослободува кога вежбате.

Сексот ослободува окситоцин, или „хормонот на љубовта“, кој помага во регулирањето на многу мозочни функции, вклучувајќи го и спиењето. Се разбира, мастурбацијата го има истиот ефект и го ослободува хормонот на нежност, дури и ако не се снаоѓате со никого.

Во исто време, добриот оргазам помага и во намалување на хормонот на стрес, наречен кортизол, кој му овозможува на нашиот ум да биде поопуштен.

Човечкиот ум има тенденција да талка природно. Иако можеби мислите дека мастурбацијата навистина не го привлекува вашето целосно внимание, таа навистина ви помага да се чувствувате најдобро на крајот. Затоа погрижете се да го исчистите умот и да се концентрирате на дишењето пред да започнете да мастурбирате – тоа прави огромна разлика, па дури и ви помага да доживеете поинтензивен оргазам.

Претходна Дон Корлеоне е роден овде
Следна The Alan Parsons Symphonic Project “Sirius” – “Eye In The Sky”

Награден напис

Што точно се случува со телото на човекот откако ќе умре?

Сигурно барем еднаш сте се запрашале што се случува со човечкото тело откако ќе умре? …

Rolls-Royce Cullinan од Carlex Design

Carlex Design е тјунинг компанија која главно зазема нетрадиционален пристап кон редизајнирање на луксузни и …

Забрането е копирање на текст!