Маск го предизвика извршниот директор на Твитер на јавна дебата за ботовите

Илон Маск го предизвика извршниот директор на Твитер Параг Агравал на јавна дебата за бројот на ботови на социјалната мрежа.

“Нека ѝ докаже на јавноста дека дневно има помалку од пет проценти лажни или спам корисници”, напиша Маск во твитот. Тој, исто така, отвори анкета каде што корисниците можат да гласаат ако мислат дека помалку од пет проценти од сметките на Твитер се лажни.
Твитер претходно ги отфрли тврдењата на Маск дека бил измамен со договор за преземање на социјалната мрежа вреден 44 милијарди долари.

Маск рече дека ако Твитер може да го обезбеди својот метод за генерирање 100 корисници и да потврди дали тие корисници се реални, тој ќе продолжи со купувањето на социјалната мрежа според договорот.

Според договорот, Маск требаше да плати околу 44 милијарди долари за да го преземе Твитер, но тој се повлече со тврдењата дека Твитер има многу повеќе лажни корисници отколку што покажуваат официјалните бројки. Твитер сега се обидува законски да го принуди Маск да го исполни договорот.

Претходна Јајцата се здрави, но не и ако ги јадете во комбинација со одредени продукти
Следна Дали големината навистина е важна? Се огласија и жените, но и мажите

Награден напис

НБА екипа на продажба

Професионалниот кошаркарски тим во НБА, Феникс Санс лани играше во големото финале на плеј-офот и …

Volkswagen ID Buzz Cargo ја освои наградата за комбе на годината за 2023 година

На Volkswagen ID Buzz Cargo му беше доделена престижната индустриска награда „Меѓународно комбе на годината …

Забрането е копирање на текст!