Мансори го претвори Mercedes G-Class во „купе“

Mansory планира да произведе само осум примероци, а секој клиент може детално да го специфицира изгледот на својот примерок. За да покаже што е можно, Mansory објави „фотографии“ од пример во променлива нијанса на Fludium Paint Chrome Atmosphere.

Тјунерот ја започна својата работа со отстранување на вратите на стандардната G-Class, потоа ја пресече каросеријата и го помести столбот Б наназад. Ова бараше поставување на подолги стаклени панели долж страните бидејќи Ц-столбот го нема.

Конверзијата, исто така, ги премести точките за монтирање на вратите кон столбот Б, така што тие се отвораат во спротивна насока од повеќето возила, а тоа вклучува и преместување на шарките и рачките.

Каросеријата доби предна маска со интегрирани жолти светла, хауба со изразен отвор кој изгледа како да е од карбонски влакна, а дополнително осветлување е сместено на предниот дел од покривот. Исто така, назад е задното крило.

Доколку клиентот го сака тоа, Mansory може да направи и блиндирана верзија на G-Class.

Внатрешноста нуди и избор на тапацир и различни детали. Во овој случај станува збор за бела кожа со златни детали, додека темните делови го прават ентериерот да не е монотон. Предните седишта се преклопуваат нанапред за да се овозможи пристап до задниот дел.

Mansory нагласува дека и покрај сите направени промени, G-Class ја задржува целата безбедносна технологија на Mercedes.

Моторот исто така е надграден така што сега развива 900 КС и 1.200 Nm вртежен момент. SUV забрзува од 0 до 100 km/h за 3,3 секунди и достигнува максимална електронски ограничена брзина од 250 km/h.

Ова е втора „преобразба во купе“ на Мансори во последно време. Во јануари беше претставен Venatus Coupe Evo C, кој изгледа како Lamborghini Urus, но без задните врати. Планот е да се произведат само осум примероци.

Претходна Данска и Германија ќе ги поврзува најдолгиот подводен тунел во светот
Следна Што треба да јадете по напорно вежбање

Награден напис

Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува. Хиперавтомобилот Rimac Nevera, …

Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид

Европскиот вселенски телескоп Еуклид денеска ги објави своите први снимки, откривајќи блескава маглина во облик …

Don`t copy text!