Малку историја – Че Гевара

Ернесто Гевара де ла Серна, попознат како Че Гевара, се смета за најголемиот револуционер во светската историја. Роден е во 1928 година во Росарио, Аргентина, а студирал медицина до 1956 година. После тоа, тој учествуваше во државниот удар во Куба, кога на власт го донесе Фидел Кастро. Во 1965 година отишол во герилска војна во Јужна Америка и Африка. Тој беше заробен и застрелан од боливиските воени сили во 1967 година.

Че е роден во семејство од средна класа. Како млад, тој многу патувал во Јужна Америка, каде видел и почувствувал голема сиромаштија, неправда и угнетување на сиромашните слоеви од населението. Се верува дека овие патувања, а особено неговиот престој во Гватемала, го одредиле текот на неговиот живот.

Неговите политички ставови, начинот на кој се бореше за идеалите и иконата на маченик, која ја доби по трагичната егзекуција на 39-годишна возраст, го направија светска легенда и водач под чие знаме се случија многу подоцнежни револуции.

Претходна Направете го ова во мисионерската поза и секоја жена ќе полуди, тврдат научниците
Следна XXX – Гола вистина

Награден напис

Реткиот Ferrari Dino 206 S е одлична можност за богатите колекционери

Вљубениците во Ferrari и колекционерите со „длабоки џебови“ добија шанса да поседуваат исклучително ретко Ferrari …

Најспектакуларниот нокаут досега забележан

Полскиот борец Алан Квиечински го приреди еден од најспектакуларните нокаути некогаш видени на настанот FAME …

Забрането е копирање на текст!