Македонски краткометражен филм „Dogs of War” во трка за прво место на интернационален фестивал “My Rode Reel”

Македонската филмска екипа која пред две години освои прво место на “Film Convert Competition” со краткиот филм “Farewell” за бесцелноста на војната, во режија и продукција на Пеце Здравковски, повторно е во трка за првото место, но овој пат на поголем натпревар од интернационален калибар.
Краткиот филм „Dogs of War”  е единствениот претставник од Македонија и се натпреварува за прво место на најголемиот интернационален натпревар за краток филм „My Rode Reel” , организиран од компанијата RODE.

Филмот е драма во која се зборува за изборот помеѓу чесност и материјализам – изборот е очигледен. На разбојник фатен на сред ограбување патрола, единствениот начин да се спаси е да го изманипулира својот поранешен колега.
Инаку, гласањето за избор на најдобар филм трае до 5 септември и се врши на линкот https://www.rode.com/myrodereel/watch/entry/6078 . На овој линк воедно може и да се погледне филмот.
Во моментов „Dogs of War”  е на 3 место од вкупно 1616 филмови од цел свет.

Претходна РК Работнички како Феникс се издигнува и цели кон Македонската Супер лига
Следна Кичевчанкатa Андреа Белеска потпиша за Анкара Јенимаале

Награден напис

Пролет со Digipath: одржани бесплатни онлајн работилници за деца

Оваа пролет едукативниот центар „Едуфронт“ организираше серијал од 4 бесплатни, воведни работилници за дигитални вештини …

Научниците со тврдење дека децата кои повеќе личат на својот татко отколку на нивната мајка се многу поздрави

Најважно за секој родител е неговото дете да биде живо и здраво при раѓањето, а …

Don`t copy text!