Мазепин може да остане без болидот во Хас

Рускиот возач во Формула 1, Никита Мазепин, кој е потврден како нов возач на Хаас за следната сезона, би можел да остане без договор.

Мазепин неодамна беше во центарот на скандалот кога на Инстаграм беше објавена сторија на која се гледа како тој грабнува за гради млада девојка во автомобил. Дојде само неколку дена откако беше официјално потврдено дека овој руски возач ќе биде колега на Мик Шумахер во Хаг следната сезона.

SCARPERIA, ITALY – SEPTEMBER 11: Nikita Mazepin of Russia and Hitech Grand Prix following practice ahead of the Formula 2 Championship at Mugello Circuit on September 11, 2020 in Scarperia, Italy. (Photo by Joe Portlock – Formula 1/Formula 1 via Getty Images)

Откако снимката се прошири на социјалните мрежи, Мазепин се најде на удар на јавните критичари, а потоа и од раководството на Формула 1. Тој се извини за своето однесување, но тоа можеби нема да е доволно.

Се појавија информации дека Хаас ќе го раскине договорот со Мазепа за нарушување на угледот на тимот, а возачот „додаде масло на огнот“ откако го отстрани Хаас од неговата биографија на социјалните мрежи.

Се шпекулира дека бразилскиот возач Пјетро Фитипалди, кој неодамна ја смени биографијата на Твитер и додаде информација дека е возач на тимот Хаас Ф1, следната сезона ќе вози наместо Мазепа.

Засега нема официјална потврда.

Претходна Пет секс-рекорди
Следна Обилниот појадок ви овозможува да согорите двојно повеќе калории

Награден напис

Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува. Хиперавтомобилот Rimac Nevera, …

Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид

Европскиот вселенски телескоп Еуклид денеска ги објави своите први снимки, откривајќи блескава маглина во облик …

Don`t copy text!