Мазда останува фокусирана на развојот на моторите со внатрешно согорување

Иако сè повеќе се зголемува присуството на хибридните и електричните мотори кај автомобилите, во Мазда сепак остануваат на ставот дека времето на бензинските и дизелските моторите не е поминато.
Заради различните начини на производство на електрична енергија во одреден делови на светот, од Мазда сметаат дека ако се земе во предвид емисијата на CO2, електричните возила баш и не се во предност во однос на конвенционалните бензински и дизел возила. Тоа е причината поради која Мазда ќе продолжи со развојот на бензинските и дизел моторите за своите возила.
Првиот човек на Мазда за развој на моторите Ичиро Хиросе, вели дека има уште простор за подобрување на моторите со внатрешно согорување, што ќе резултира со намалување на потрошувачката за 30% и намалување на емисијата на штетни гасови.
Првиот во низата на најмодерни SkyActiv мотори пристигнува во новата четврта верзија на Мазда 3.

Претходна УНЕСКО ја заштити реге музиката како дел од светското културно наследство
Следна Причината поради која Герет Бејл не е миленик на Мадрид

Награден напис

Mercedes-Benz Sprinter трансформиран во луксузна канцеларија

Познатата тјунинг куќа Klassen го претвори Mercedes-Benz Sprinter во луксузна мобилна канцеларија која е опремена …

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Don`t copy text!