Луксузен апартман на Менхетен продаден за неверојатни 238 милиони долари

 
Пентхаус апартманот лоциран во престижниот кварт Централ Парк е новиот дом на американскиот инвеститор и милионер Кен Грифин. Апартманот зафаќа простор од 2230 метри квадратни, што е 34 пати повеќе од просечен апартман во овој дел на Њујорк.
Со цената од 238 милиони долари ги сруши сите рекорди и претставува најскапиот станбен објект продаден во САД.

“Њујорк е познат по прекрасни и грандиозни објекти, но овој е вонсериски по сите параметри”, изјави експертот за инвестиции во недвижнини Даниел Ливи, извршен директор на New York City Realty.

Ливи нагласи дека претходниот рекорд на продадена недвижнина во Њујорк била куќа со вредност од 100 милиони долари, а нејзин купувач бил Мајкл Дел, основачот на Dell Technologies.
Кен Грифин си го дозволил домот на Менхетен откако потрошил 122 милиони долари на вила во Лондон, во близина на Бакингемската палата.
 

Претходна Работи што најверојатно не сте ги знаеле за Порше
Следна Самсунг во Сан Франциско ќе го претстави својот телефон на свиткување Galaxy Fold

Награден напис

Пролет со Digipath: одржани бесплатни онлајн работилници за деца

Оваа пролет едукативниот центар „Едуфронт“ организираше серијал од 4 бесплатни, воведни работилници за дигитални вештини …

Научниците со тврдење дека децата кои повеќе личат на својот татко отколку на нивната мајка се многу поздрави

Најважно за секој родител е неговото дете да биде живо и здраво при раѓањето, а …

Don`t copy text!