Лотус прославува 20 години на моделот Exige со нова, специјална едиција

По повод 20-тиот роденден на спортскиот автомобил Exige, Lotus подготви специјална верзија инспирирана од првиот модел на Exige Series 1.

Автомобилот наречен Exige Sport 410 20th Anniversary е „совршен начин да се слави влијанието на овој сензационален модел во светот на спортските автомобили“, изјавија од Лотус.

Како и првиот модел, Exige Sport 410 20th Anniversary има покрив во боја на каросерија, странични влезови на воздух, заден спојлер, како и заштита од каменчиња пред секое задно тркало. Предниот разделник, задниот капак и некои други компоненти се изработени од карбонски влакна, што е опција за стандардниот модел Sport 410.

Покрај козметичките подобрувања, Exige Sport 410 20th Anniversary има и лесни алуминиумски тркала и амортизери со прилагодување на Nitron кои можат да се прилагодат за различни возни околини.

Клиентите можат да избираат меѓу три класични бои, хром портокалова, ласерско сина и калипсо црвена, а има и модерни бои како шафран жолта, моторспорт црна и арктичка сребрена боја.

Автомобилот е украсен со специјални ознаки кои ја прикажуваат силуетата на првиот Exige, а се наоѓаат на задниот браник и над страничните сигнали за вртење. Исто така, има лого „20“ од секоја страна на задниот спојлер за одбележување на годишнината.

Внатре, седиштата се тапацирани во Алкантара, но со шема потсетува на оригиналот и содржи специјални ознаки за верзија. Исто така, има табла што ви кажува која верзија е. Стандардна опрема вклучува радио DAB со поддршка за Bluetooth, контрола на крстарење и волан обложен со Алкантара.

Автомобилот се напојува со 3,5-литарски V8 мотор кој развива 410 КС и забрзува од 0 до 100 км на час за 3,4 секунди пред да достигне максимум 290 км на час.

Почетната цена за Exige Sport 410 20th Anniversary е 79.900 фунти, а испораките се очекуваат подоцна оваа година.

Претходна Редовното јадење риба го намалува ризикот од инфаркт
Следна Рачно изработени автомобили од дрво

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!