Лисабон – градот на копнежот на брегот на океанот

Добредојдовте во Лисабон, главниот град на Португалија! Град исполнет со светлина, кој се протега на седум ридови, лежи во заливот на реката Таг на запад од Пиринејскиот Полуостров, на брегот на Атлантскиот Океан. Некогашната метропола на морепловци не го изгубила својот шарм – сепак во трговските квартови улиците се поделени според стоката што се продава во нив, пред прозорците се сушат алишта, а навечер се слушаат звуци на меланхолична музика во шарените улици.

Добра почетна точка за разгледување е Кастело де Сао Хорхе, кој нуди панорамски поглед на градот. Во рамките на ѕидовите е Алфама, стариот град, со лавиринт од тесни улички и бројни ресторани. Бајкса продолжува кон овој дел од градот. Овде можете да купите занаетчиски производи, како што се ткаени корпи, бакарни предмети, керамика и, секако, препознатливата и позната сина керамика. Дури и да се најдете на кратко во Лисабон, ќе ја видите вредноста на кујната таму. На секој агол има ресторани. Се јаде во секое време од денот, а ручекот и вечерата се особено обилни. Вкусни специјалитети се јадења со риба и морски плодови, кисели маслинки, јагнешко и јаре. Постојат бројни ресторани во кои се изведува фадо музика во живо.

Купувањето е вистинско задоволство, како во големите трговски центри, така и во малите носталгични продавници. Влажната клима придонесе за бујните цветни растенија кои се продаваат на цветниот пазар. Веројатно најдоброто разгледување на градот може да се доживее со возење со трамвај број 28. Оваа линија води од Алфама, преку Баикса и Баиро Алто, сè до гробиштата Празерес. Трамвајот се движи со брзина од само 30 километри на час. Во јужниот дел на Лисабон, во регионот Сетубал, се наоѓа волшебниот залив Арабида. Покрај карпестите плажи можете да уживате во пливање на тивки и изолирани локации. Кулата Торе де Белем, симбол на Лисабон, била изградена околу 1515 година во центарот на Теха. Од таму оделе морнарите на нивните авантуристички патувања. Погледнете и бидете видени, разговарајте со пријателите и уживајте во животот. Посета на кафулиња е дел од португалското секојдневие. Збирно место е кафулето „Никола“ на Прача Дом Педро.

Лисабон е еден од најшарените градови во светот. Во него се испреплетуваат мавританската и европската култура, таа е навистина средба на слики од два континента.

Претходна „Лудиот“ Киргиос е се поблиску до Надал
Следна Избегнете го топлотниот удар и последиците од него

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!