BRITTLE MOTOR GROUP - LAND ROVER DEFENDER RICH BRIT Feb 2016 - FOR WEB USE ONLY _ NOT FOR PRINT OR TO BE USED FOR ANY OTHER PURPOSE THAN FOR BRITTLEMOTORGROUP.CO.UK WEB GALLERY AND WEBSITE, NOT TO BE USED BY ANY OTHER PARTY UNLESS CONSENT FROM PHIL GREIG - CREDIT PHIL GREIG - all images © phil greig 2016 www.greigphoto.com [email protected]

Ленд Ровер Дифендер со В8 мотор од Корвета

И додека во Ленд Ровер ја привршуваат приказната со развојот на Дифендер од новата генерација, интересот за претходните верзии не стивнува.
Огромен е бројот на ентузијасти кои од основните верзии на Дифендер со позајмување на мотори од други производители прават вистински чудовишта на четири тркала.
Зад оваа интересна автомобилска креација стои американската тјунинг компанија Хималаја, лоцирана во гратчето Нентакет, на истоимениот остров.
Хималаја го нарече проектот Spectre 110 Crew Cab. Тоа е проект во кој не се штедело. Кабината е комплетно луксузно редизајнирана до најмалиот детаљ, вклучително и користење на Рекаро спортски седишта.
Суштината на овој проект е тоа што под хаубата е поставен 6,3 литрен мотор од Корвета со моќност од 530 кс.
Преносот на силата на моторот е преку автоматски менувач со 6 степени на пренос.
Spectre 110 Crew Cab е еден од четирите Ленд Ровер модели што Хималаја ги има преработено.
 
Претходна Тајната на девојката што се слика гола во националните паркови
Следна Нинтендо најави мобилна верзија на познатата игра од деведесеттите "Mario Kart"

Награден напис

Mercedes-Benz Sprinter трансформиран во луксузна канцеларија

Познатата тјунинг куќа Klassen го претвори Mercedes-Benz Sprinter во луксузна мобилна канцеларија која е опремена …

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Don`t copy text!