Легендарниот Mercedes-Benz 300SL Gullwing го реставриран до совршенство

Секој автомобил заслужува адекватен третман, особено кога станува збор за ретки егзотични модели како што е секако Mercedes-Benz 300SL Gullwing.

Mercedes 300SL Gullwing е автомобил значаен за историјата на целата автомобилска индустрија, а се произведе во само 3.258 примероци. Тоа е прекрасен спортски автомобил, еден од првите во историјата кој користел механички систем за вбризгување на гориво. Една копија од ова вистинско ремек-дело е целосно обновена.

Санацијата ја извршиле стручни лица од Торнли Келам, а сопственикот имал „само едно барање“, тој сакал автомобилот да биде во совршена состојба и во боја што не е сребрена.

Деталниот преглед на купето откри дека доживеал фронтален судир поради што биле користени делови од Roadster. За среќа, тубуларната шасија беше во добра состојба, затоа не беше потребна значителна реконструкција. Сепак, 3.0-литарскиот мотор бараше целосно освежување.

Многу оригинални делови беа купени нови, вклучително и голем број механички компоненти, вклучувајќи дури и внатрешни светла. Компанијата проценува дека шестцифрена сума е издвоена само за делови.

Крајниот резултат е навистина импресивен бидејќи еден 300SL изгледа како да излегол од производната линија. Можеби дури и подобро.

Претходна Дури третина од Американците фантазираат за сексуално отворена врска
Следна Нуркањата до остатоците на Титаник започнуваат во мај 2021 година

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!