Леброн Џејмс потпиша рекорден договор со Лејкерси

Леброн Џејмс го продолжи договорот со Лос Анџелес Лејкерс и стана најплатениот кошаркар во историјата.

Џејмс, кој во декември ќе наполни 38 години, влезе во последната година од договорот и навивачите на Лејкерс беа загрижени дали кралот ќе реши да си замине, но сега можат да здивнат.

Леброн ја продолжи соработката на дополнителни две години со опција за продолжување на трета, што значи дека ќе зачекори во петтата деценија од животот играјќи во НБА.

Еден од најдобрите кошаркари во историјата сезонава ќе заработи 46,7 милиони долари, а со продолжување на договорот дополнителни 97,1 милиони. Тоа значи дека во кариерата ќе заработи вкупно 532 милиони долари, со што ќе стане најплатен кошаркар во историјата и ќе го симне од тронот Кевин Дурант.

Леброн би можел да заработи уште повеќе во случај на зголемување на salary cap, а се предвидува дека новиот договор може да му донесе и до 111 милиони долари.
Со ова продолжување на договорот Џејмс јасно стави до знаење дека сака да постигне уште две големи работи во својата богата кариера – да стане најдобар стрелец во историјата на НБА и да игра со својот син во лигата.

Леброн е вториот водечки стрелец во историјата со 37.062 поени, а водечкиот Карим Абдул-Џабар во кариерата постигна 38.387 поени.

Доколку Џејмс продолжи да постигнува просечни 27 поени, веќе оваа сезона ќе го престигне легендарниот Карим, а со новиот договор најверојатно ќе стане единствениот играч со повеќе од 40.000 поени во НБА.

И додека сите беа свесни дека Леброн еден ден ќе го сруши рекордот на Карим, многумина беа скептични кога пред неколку години Леброн објави дека има намера да игра во НБА доволно долго за да игра со својот син Брони, а со потпишување на нов договор 2+1 се отвори шанса за исполнување на тој сон.
Брони (17) моментално игра за гимназијата Сиера Кањон во Лос Анџелес, а на драфтот во НБА би можел да се пријави во летото 2024 година, кога Леброн ќе ја започне последната година од договорот со Лејкерс, во која ќе влезе. петтата деценија од неговиот живот.

Леброн до 29 јуни 2024 година би требало да одлучи дали сака да ја продолжи соработката до сезоната 2025/2026, а доколку здравјето му служи, нема сомнеж дека тоа ќе го направи и покрај тоа што ќе има 41 година. години, а би имал шанса дури две сезони да игра со синот, со што семејството Џејмс би било единствено во историјата на НБА, но не и на кошарката.

Претходна Aston Martin го претстави концептот DBR22
Следна Адидас претстави „соларни“ слушалки од рециклирана пластика

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!