Ланзанте го „скалпираше“ McLaren P1, ќе произведе пет примероци Spider

Мекларен П1 е еден од највозбудливите друмски спортски автомобили во изминатата деценија, а Ланзанте има уште подобра идеја.

Ланзанте планира да произведе пет примероци од моделот P1, но во варијанта Spider без покрив. Мекларен никогаш не го понудил родстерот P1, што значи дека Ланзанте бара сопственици кои сакаат да го направат својот автомобил уште поспецијален.

Мекларен произведе вкупно 375 примероци од стандардниот модел P1, а само пет автомобили се подготвени за лекување во Ланзанте. Овој проект е потпомогнат од Пол Хаус, човекот кој го потпишува дизајнот на оригиналното купе. Работата не е лесна, бидејќи конверзијата Spider бара отстранување на покривот и централниот довод на воздух на покривот, како и стаклените покривни панели.

Processed with VSCO with hb2 preset

Со доводот се постапува поинаку, а автомобилот претрпе мали измени на предните браници, вратите и задниот дел. Ланзанте дополнително го зајакна долниот дел од шасијата за да спречи губење на цврстината.

Внатрешноста исто така носи подобрувања во форма на сатенски облоги од јаглеродни влакна и сјајни црни прекинувачи, како и ткаенина SuperFabric која е отпорна на временски услови и УВ зрачење.

Елемент со кој Ланзанте не се „заплеткал“ е хибридниот погон на Мекларен П1, па сè уште е придвижуван од 3,8-литарски твин-турбо V8 мотор во комбинација со електричен мотор, кои заедно испорачуваат 903 КС и 900 Nm вртежен момент.

Претходна Овој јаглехидрат е најдобар за губење на салото од стомакот
Следна Huawei P50 Pro: Извонредност што ги надминува очекувањата

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!