Култхард го возеше Форсберг низ улиците на Лајпциг во болид со две седишта

Ред Бул моментално користи болид со V10 мотор и две седишта за промотивни цели, а тоа му овозможи на поранешниот Формула 1 возач Дејвид Култхард да го вози фудбалерот на Лајпциг Емил Форсберг низ улиците на истоимениот град.

Автомобилот моментално е на светска турнеја, која всушност ја започна актуелниот светски шампион во Ф1, возачот на Ред Бул Рејсинг, Макс Верстапен, кога го возеше уметникот Фабио Вибмер. Сепак, Макс е зафатен со своите обврски во Формула 1, па Култхард ја презеде улогата на возач со две седишта, односно таксист. Неодамна го прошета Форсберг во Лајпциг. Односот помеѓу Ред Бул и РБ Лајпциг е добро познат, па ова возење служи за промоција на двете страни.

Култхард и Форсберг застанаа на неколку популарни туристички места.

„Ова беше неверојатно искуство за мене, возев низ улиците на Лајпциг со Дејвид Култхард во Формула 1 болид. Можеби ова е нешто што може да се доживее само еднаш во животот. Чувството и звукот на болидот е лудост, “, рече Форсберг.

Сепак, двоседот не обезбедува вистинско искуство во Ф1 бидејќи неговиот V10 мотор развива околу 750 КС, додека сегашниот Ф1 болид испорачува околу 1.050 КС. Сепак, тој е помоќен од болидот на Формула 2, кој има околу 620 КС.

Двоседот е придружуван од неговиот технички тим.

Што се однесува до самиот болид, тоа всушност не е Red Bull, туку Tyrell F1 болид стар околу 20 години, а гореспоменатата компанија го резервирала за цела година за промотивни цели.

Инаку, возењето на автомобилот на Тајрел чини околу 2.500 долари.

Претходна Јадете само неколку од овие житарки дневно и ќе го победите запекот
Следна SpaceX нуди 25.000 долари за хакирање на Starlink

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!