Кристијано Роналдо со хет-трик против Атлетико

Јувентус на свој терен го совлада Атлетико и на своите фанови им приреди спектакл. Најзаслужен за тоа е Кристијано Роналдо со своите погодоци.  Комплетот од 3 гола беше одработен баш од него.

Рушењето на Атлетико започна во дваесет и седмата минута од првото полувреме со првиот гол, а продолжи во второто полувреме со голот во четириесет и осмата минута со постигнувањето на вториот гол на Роналдо. Третиот гол на Роналдо од пенал во осумдесет и шестата минута го однесе Јувентус во четвртфиналето на Лигата на шампиони.

Роналдо најави дека на натпреварот ќе постигне хет-трик, што и го оствари. Со еуфорија го прославуваше секој постигнат гол, особено третиот. И со добра причина. Со овој хет-трик Роналдо го стигна Меси по бројот на постигнати хет-трик погодоци во Лигата на шампиони, со што и двајцата имаат по осум, што претставува рекорд во овие натпреварувања.

На овој натпревар Роналдо имаше и други постигнувања кои се вредни за споменување, како 124 гола во 160 натпревари од Лигата на шампиони, триесет и трет натпревар против Атлетико со постигнати 25 гола и 4 хет-трик погодоци.

Претходна Костим за капење од изолир лента кој повеќе открива отколку што сокрива
Следна Најголемиот затворен водопад на светот

Награден напис

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Топката со која Марадона го постигна голот со „Божјата рака“ беше продадена на аукција

На аукција во Лондон топката со која Диего Марадона го постигна познатиот гол „Божја рака“ …

Don`t copy text!