Креаторот на една од најпопуларните игри откри дека таа му го уништила животот

Flappy Bird е една од најпопуларните мобилни игри на сите времиња. Речиси и да нема човек што не ја одиграл, но и покрај тоа, изгледа дека му предизвикала главоболка на нејзиниот творец.

По претставувањето на Flappy Bird во 2013 година, програмерот Нгуен Ха Донг стана милионер меѓу студентите на Универзитетот за наука и технологија Ханој.

По не толку ветувачкиот почеток, играта се покажа како светски хит и во еден момент носеше повеќе од 50.000 долари дневно од рекламирањето за Донг. Сепак, тој ја сподели и темната страна на својата слава.

Иако на почетокот сакал успех, имајќи пари да си ги дозволи најновите гаџети, излегувањето со пријателите и удобниот живот, тоа набрзо паднало во втор план.

Играта беше на удар на критики откако беше обвинета за „копирање“ на Супер Марио, додека Донг беше обвинет и за пишување лажни критики за да ја зголеми својата популарност. Младиот човек кој дотогаш водел мирен живот, папараците почнале да го бркаат и да го чекаат пред куќата.

Сето тоа му било многу вознемирувачко, додека постовите на корисниците на социјалните мрежи кои пишувале дека „играта ги заразила“ му додале сол на раната.

„Flappy Bird ми го уништи животот! Ја играм веќе 8 часа и се колнам дека ми крварат очите“, беше само еден од твитовите што ги прочита Донг.

Критики стигнаа и од родителите и наставниците кои се пожалија дека таа има штетно влијание врз животот на децата. Некои пишувале дека потфрлиле на работа поради прекумерно играње, па дури и добиле отказ, додека некои признале дека им ги скршиле мобилните бидејќи изгубиле.

Донг првично одговарал на ваквите објави, објаснувајќи дека тоа е „само игра“ и дека не е виновен за проблемите луѓето што ја играле.

„Можам да ја наречам „Flappy Bird“ мој успех. Но, играта го уништи и мојот мирен живот. Сега ја мразам“, објасни тој.

Виетнамецот на крајот ја повлече својата игра, што доведе до смртни закани, а потоа играта се врати во мултиплеер форма, но само преку ТВ-сет-топ бокс платформата на Амазон. Сепак, денес има бројни имитации на тоа.

Според Виетнамецот Донг сега главно е надвор од центарот на вниманието, иако најави дека работи на нова игра со невидена технологија.

Претходна Archer Aviation најави почеток на производство на летечки такси
Следна Ferrari 330 GTC е реставриран до совршенство

Награден напис

Kawasaki Ninja ZX-4RR KRT Edition пристигнува во Европа

Kawasaki го подготви моделот Ninja ZX-4RR KRT Edition наменет за ентузијасти кои сакаат атрактивни мотоцикли …

Минатата година Мајкл Џордан заработи 2,5 пати повеќе отколку во целата своја НБА кариера

Легендарниот кошаркар Мајкл Џордан е вистински „магнет за пари“, а во последната година заработи 2,5 …

Забрането е копирање на текст!