Кошаркарите на Македонија ја совладаа Албанија

Младинската кошаркарска репрезентација на Македонија извојува победа над маладинците на Албанија на Европското првенство, во Б дивизијата во Софија. Победија со резултат 77:69, и за Македонските младинци преставува трета победа по ред. Македонските кошаркари ќе се борат за позиција од деветото до тринаесетото место.Избраниците на селекторот Никола Василев и покраj константните осцилации во играта успеаја да се консолидираат и во значајните моменти обезбедија предност, а со тоа и победа.

Најефикасни кошаркари во нашиот тиме беа Виктор Ефремовски со 20 и Ранко Мамузиќ постигна 19 поени.

Македонија претходно ги совлада Азербејџан и Белорусија, а претрпе пораз од Летонија и Белгија. Групната фаза ја завршија на третото место.

Претходна Aston Martin на небото
Следна Постигнат рекорд на патеката „Хокенхајмринг“

Награден напис

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Топката со која Марадона го постигна голот со „Божјата рака“ беше продадена на аукција

На аукција во Лондон топката со која Диего Марадона го постигна познатиот гол „Божја рака“ …

Don`t copy text!