Корола Крос – наскоро новиот СУВ на Тојота

Тојота претстави нов SUV, Corolla Cross, кој се наоѓа помеѓу моделите C-HR и RAV4 и се очекува да го пристигне на пазарот во текот на следната година.

Corolla Cross ќе излезе во продажба на тајландскиот пазар овој месец, но од Тојота потврдија дека примероците за другите пазари ќе пристигнат подоцна.

Corolla Cross ја користи Королата како основа и е поставена на платформата TGNA-C (Toyota New Global Architecture). Долг е 4.460 мм, широк 1.825 мм и висок 1.620 мм, додека меѓуоскиното растојание е 2.640 мм. Има доволно простор за 5 лица, а има и багажникот од 487 литри (440 литри со намалено резервно тркало).

Ентериерот е познат од остатокот од семејството Корола и во него доминира голем мултимедијален дисплеј поставен на врвот на средишната конзола, има и делумна плоча за дигитални инструменти, како и климатизација со двојна зона.

Однадвор, Corolla Cross изгледа како намален RAV4, а всушност изгледа како пофункционален автомобил во споредба со CH-R, со малку повеќе простор во кабинната и багажникот, така што C-HR ќе го купуваат помлади клиенти, додека Corolla Cross ќе биде миленик на малку постари луѓе, кои веќе формирале семејство.

Во Тајланд се нудат две опции на агрегатот, 1,8-литарски бензин со 140 КС во комбинација со автоматски менувач Super CVT-i со просечна потрошувачка од 6,5 литри. Вториот избор е хибриден модел кој комбинира ист 1,8-литарски бензин и електричен мотор со 72 КС, а просечната потрошувачка на тој модел е 4,3 литри.

Кога ќе пристигне во Европа, понудата на мотори и преноси треба да биде малку побогата, а тогаш ќе се знае дали Corolla Cross ќе се нуди воопшто со погон на сите тркала.

Ние само треба да бидеме трпеливи до следната година.

Претходна Славија – новиот проект на студентите на Шкода
Следна Ристо Вуков Рико викендов ќе ја вози првата трка на патеката Муџело во рамките на Порше Карера Купот Италија 2020

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!