Кордоба: ритамот на фламенко во расцутена градина

Во шпанската провинција Андалузија, постои град кој некогаш бил меѓу најголемите во светот, а сега кога шетате низ неговите улици, имате впечаток дека сте во мало гратче каде што стрелките на часовникот се движат побавно и каде луѓето сè уште имате време да уживате во моментот и малите нешта кои значат живот. Кордоба е престолнина на темпераментниот ритам на фламенкото и најубавите шпански градини, град во кој исламската, католичката и еврејската култура се испреплетувале со векови.


Кога Турците во десетиот век владееле со речиси целиот Пиринејски Полуостров, Кордоба била политичка, интелектуална и културна престолнина на светот, а голем дел од тоа наследство и денес се чувствува во архитектурата и размислувањето и однесувањето на нејзините жители. За разлика од Севиља и Барселона, во Кордоба има помалку настани, метеж и врева, а повеќе се фокусира на балансиран и мирен живот. Тоа најдобро се гледа по начинот на кој нејзините жители ги уредуваат своите градини. Додека шетате покрај куќите навечер, ќе наидете на доста намерно подотворени порти во дворовите што водат до градината. Намерно, затоа што сопствениците така премолчено ги повикуваат минувачите и туристите да влезат и да се восхитуваат на нивната уметност на испреплетување рози со портокалови дрвја, камења и украси.

Љубовта кон уметноста е видлива кога попладне животот на улица згаснува, а само од отворените прозорци на становите доаѓаат звуците на фламенко од гитарите. Кордоба не е само главен град на фламенкото, туку и еден од најголемите светски производители на гитари. Ракоплескање, удирање кастанети и звуци на гитара може да се слушнат буквално на секој агол од улицата од 1-ви до 11-ти јули, кога секоја година таму се одржува Меѓународниот фестивал на гитарата. Покрај лежерните, но во душа страсни жители, такви се и улиците. Широки, пространи, како плоштади. Но, не сите. Еврејскиот кварт е полн со тесни кривулести улици со мали, бели, свежо обоени куќи.
Не смее да се пропушти џамијата, една од најубавите во светот, која денес служи како католичка црква. Исто како што Кордова некогаш имаше мнозинско муслиманско население, а сега е католичко, така поранешната џамија сега служи како католичка катедрала. Градена е двесте години, од 785 до 987 година, а огромниот напор и грижа при изградбата на оваа џамија се гледа во прекрасните, педантни арапски орнаменти врежани на надворешните ѕидови. Ентериерот, пак, е уреден во католички стил, како никогаш да не сте влегле во џамија. Највпечатливи се столбовите кои се поврзани со сводови изработени во византиски стил, а ги има преку 800.
Дефинитивно треба да ги посетите урнатините на некогашниот прекрасен главен град на турскиот калиф во околината на градот – Медина Азахар.

Некогаш палата со џамија, која била изградена за само 48 дена, Медина била архитектонско чудо на светот, но во голема мера била уништена во 1010 година од инвазијата на непријателските племиња од Африка. Сега е делумно реставрирана и е добро осветлена.
Она по што е позната Кордоба се бројните продавници за накит, особено сребрениот, па ова е вистинскиот град за шопинг доколку сте љубител на сребрен накит. Што се однесува до јадењето, имајте на ум дека, како и во остатокот од Шпанија, луѓето овде не одат на вечера во ресторани пред 22 часот. Најпознатиот деликатес што треба да се проба е andrabo de toro, или динстана опашка од бик, а рестораните подготвуваат и одлични јадења од месо и риба на скара.

Претходна Xiaomi претстави нов телефон на преклопување – Mix Fold 2
Следна Партизан го пропушти плеј-офот од Европската лига откако беше елиминиран од кипарски АЕК

Награден напис

НБА екипа на продажба

Професионалниот кошаркарски тим во НБА, Феникс Санс лани играше во големото финале на плеј-офот и …

Volkswagen ID Buzz Cargo ја освои наградата за комбе на годината за 2023 година

На Volkswagen ID Buzz Cargo му беше доделена престижната индустриска награда „Меѓународно комбе на годината …

Забрането е копирање на текст!