Конор Шанахан победи во драматичната трка DMEC во Финска

Во уште еден драматичен финиш, ирскиот возач Конор Шанахан го освои првото место во третото коло од сезоната на Дрифт Мастерс Европскиот шампионат (DMEC) 2023 година, што се одржа на најголемиот тематски Power Park во Финска.

Серијата Drift Masters постои од 2014 година, а DMEC ги украде срцата на фановите и најдобрите возачи на Стариот континент благодарение на настаните што се одржуваат на необични локации и на високо натпреварувачко ниво, а преносите во живо од сите трки може да се следат на Red Бул ТВ. DMEC е најпрестижната дрифт-лига во Европа и без сомнение едно од најдобрите светски дрифт натпревари.

Дрифтот е уникатен спорт кој е донекаде тешко да се дефинира, но може да се каже дека всушност претставува прецизно возење на автомобил со контролирано пролизгување. Накратко, дрифтерите направија спорт од она што повеќето просечни возачи се плашат. Суштината е во преуправувањето, така што автомобилот оди настрана низ свиоците со голема брзина додека возачот сè уште има целосна контрола над него.

Импресивниот настап на Шанахан на последната станица од шампионатот ги задржа навивачите во Финска цел ден во сабота, бидејќи тој ги надмина сите, вклучително и неговиот брат Џек во финалето, за да ја освои севкупната победа на настанот.

И Конор и Џек се бореа низ неверојатно поле на талентирани возачи, вклучително и актуелниот светски шампион во рели на ФИА, Кале Рованпера, Јуха Ринтанен, Бенедиктас Цирба и Лаури Хејнонен за да завршат на првото и третото место во шампионатот.

Диого Кореја го освои второто место на подиумот во неговиот најдобар пласман во DMEC, на големо задоволство на сите негови португалски фанови, откако ги победи Германецот Макс Хајдрих, актуелниот шампион Пјотр Вичек, Унгарецот Кевин Писколти и младиот Полјак Ерик Гочал.

Слично како и 2. коло во Шведска, овој настан имаше многу возбудувања и интриги во текот на викендот со јапонскиот возач и третопласиран во Шведска, Наоки Накамура, кој не успеа да се квалификува во петокот и неговите надежи за шампионат пропаднаа, додека Финецот Рованпер исто така елиминираше од понатамошно натпреварување од евентуалниот победник Конор.

По еден од најзабавните Дрифт Мастерс во историјата, втората полусезона започнува во саканата Рига, Латвија на 29-30 јули со четвртото коло од овогодинешната шестка.

Пласман на возачи на Европското првенство во Дрифт Мастерс 2023 година:

Конор Шанахан (Ирска) 210 поени
Лаури Хејнонен (Финска) 198 поени
Џек Шанахан (Ирска) 194 поени
Јуха Ринтанен (Финска) 184 поени
Дуан МекКивер (Ирска) 181 поен...
Претходна Навики кои можат да ја намалат машката плодност
Следна Pininfarina Battista Edizione Нино Фарина со 1.877 КС оддава почит на легендата на Формула 1

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!